EkonomiYeni Yılda 3.6 Milyon Aboneye Daha Serbestlik Hakkı Tanınacak!

Yeni Yılda 3.6 Milyon Aboneye Daha Serbestlik Hakkı Tanınacak!

EPDK tarafından yapılan düzenleme ile elektrikteki mevcut düzende serbest tüketici sınırı 2 bin kilovatsaate indirilerek yaklaşık olarak 3.6 milyon abonenin daha yeni yılda dilediği dağıtıcıdan elektrik alabilmesi imkanı sağlanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) yeni bir düzenlemeye imza attı. EPDK’nın bu düzenlemesine göre, elektriğin şuan ki mevcut düzeninde 2 bin 400 kilovatsaat olan serbest tüketici sınırı 2 bin kilovatsaate kadar indirildi. 2018 yılı itibari ile yürürlüğe girecek olan bu düzenleme sayesinde toplamda 3 milyon 661 bin elektrik abonesi serbest tüketici olabilme hakkı elde edecek.

EPDK Her Sene Periyodik Olarak Limiti Düşürüyordu

Bir takım basın mensubunun Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından elde etmiş olduğu bilgilere göre, EPDK 2003 yılından bu zamana kadar olan süre zarfı içerisinde, elektrik tüketicilerinin diledikleri dağıtım şirketinden elektrik alabilme limiti olarak bilinen serbest tüketici limitini, periyodik bir şekilde düşürüyordu.

Yapılan araştırmalara göre 2017’nin Ekim ayında ülke genelinde serbest tüketici hakkına sahip olup yararlanan elektrik abonesinin 4 milyon 711 bin 967 rakamına ulaştığı, belirlendi. Bahsi geçen bu rakamı, 3 milyon 330 bin 562’sinin evlerde, 1 milyon 315 bin 585’inin ticari birimlerde, 19 bin 32’sinin sanayi sektöründe, 6 bin 424’ünün ışıklandırmada, bin 690’ının ise tarımsal sulamada ve geriye kalan 38 bin 674’ünün ise diğer gruplarda abone olduğu da tespit edildi.

Faturası 68 TL’den Fazla Gelen Abone, Dağıtıcısını Değiştirebilecek

Yapılan bu düzenleme sayesinde 2018 yılından itibaren elektrik faturası 68 Türk Lirası’ndan fazla gelen Türkiye genelindeki 3 milyon 661 bin elektrik abonesi daha, kendi belirlemiş olduğu tedarikçisinden elektrik temin edebilecek. Böylelikle ülke genelinde serbest tüketici hakkına sahip olan toplam elektrik abonesi sayısı ise 13 milyon 232 bin kişi olacak.

Serbest tüketici sınırı, EPDK tarafından, Enerji Piyasası İşletmeleri A. Ş.’ye ait olan serbest tüketici oranları ve piyasadaki elektrik üretimi potansiyeli göz önünde bulundurularak belirleniyor.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

fifteen − 10 =

5,220BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
253TakipçilerTakip Et
1,481TakipçilerTakip Et