Yeni Bir Mimar/İç Mimar Ne Kadar Maaşla İş Başı Yapar?

Mimarlar ve İç Mimarlar Odası tarafından yeni mezun olan bir mimar ve iç mimar için belirlenen minimum ücret 3 bin Türk Lirasıdır.

Her ne kadar böyle bir ücret belirlenmiş olsa bile günümüz şartları, masraflar, çok fazla mimar mezun olması ve rekabet ortamlarından dolayı ne yazık ki bu kural pek geçerli kılınmıyor. Bu gibi nedenlerden dolayı da yeni mezun olmuş bir mimar ya da iç mimar bin 800 ile 2 bin Türk Lirası gibi bir ücretle işe başlıyor.

Avrupa’da Ücretler 2 Bin Euro’dan Başlangıç Gösteriyor

Bunun ile beraber piyasada çok fazla deneyimli mimar ve iç mimar aranıyor olmasından dolayı yeni mezun bir mimar ve iç mimar genellikle bu ücreti deneyim kazanabilmek adına kabul ediyor. Bu sektörde ki deneyiminizin en az 2 yıl gibi bir süre ile olması göz önünde bulundurulursa alınabilecek bu süre zarfı içerisinde alınabilecek maaş 2 bin ile 3 bin arasında sabitlenecektir. Elbette ki alınabilecek maaş, mimar ya da iç mimarın performansına göre değişecektir. Türkiye’de durum böyle iken Avrupa da ise yeni mezun olmuş bir mimar ya da iç mimarın işe başladığı ilk zamanda alacağı maaş 2 bin eurodan başlangıç gösterdiği belirtiliyor.

Bu Sektörde Ekstradan Para Kazanılabilir?

Elbette ki mimarlar ve iç mimarlar için ek işler mevcuttur. Örneğin; çevreden farklı projeler alarak kendilerini geliştirebilir ve ek gelir elde edebilirler. Üstelik bunun ücretlendirmesini danışmanlık olarak alabilirler.

Öte yandan freelance olarak da kendi ofislerinde hizmet vermeye devam edebilirler. Pek çok yoğun projesi bulunan mimarlık ofisleri genellikle maaş vermek yerine freelance ödemesi yapmayı tercih ederler.

Freelance olarak yapılabilecek bir başka iş de, 3D modelleme ve rendering konusunda başarılı ise animasyon hazırlama ve render işidir. Öte yandan öğrencilik döneminde kazanılan tasarım kabiliyeti sayesine grafik tasarım ve dergi editörlüğü ya da poster çalışmaları ile de ek gelir elde edilebilir.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.