Web Tapu Sistemi Güncellendi!

Web Tapu Sistemi Güncellendi!

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden web ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek yurttaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından mühim yenilikler hayata geçirildi” dedi.

Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web-tapu sisteminde birçok mühim güncellemeler yapılmış oldu. Kullanım arayüzü de yenilenen Web Tapu sistemine webtapu.tkgm.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden web ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek yurttaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından mühim yenilikler hayata geçirildi” dedi.

Neler Yapılabiliyor?

Web-tapu sistemine girişin E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapıldığını belirten Özelmacıklı “Bilhassa bu sistem üstünden tapu maliki seçtiği taşınmaza ilişik bilgilerin güvenli bir halde emlak danışmanı tarafınca incelenmesi için yetki verebiliyor. Bu yetki süreli verilebildiği benzer biçimde, tapu dairesine müracaat yapmak hakkı da tanımlanabiliyor. Tapu sahibi sistem üstünden taşınmaz bilgilerini görebiliyor, işlem başvurusunu yapabiliyor ve lüzumlu belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebiliyor. Web tapu ile malikler vekalet bile vermiş olsalar taşınmazlarını kilitleyebiliyor, tüm bu işlemlerden SMS yolu ile data sahibi de oluyor” şeklinde konuştu.

Entegrasyon Koşul

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik çerçevesinde emlak işletmelerinin birçok entegrasyona gerekseme duyduğunu da belirten Özelmacıklı “Yapının iskan ve ruhsat tarihlerinden, mimari projesine, enerji kimlik belgesinden, DASK durumuna, taşınmazın kentsel dönüşüm, havza, orman vb alanlarda kalıp kalmadığına kadar birçok kurumdan bilgilere gerekseme duyuyoruz. TTBS sistemin geliştirilmesini ve bilhassa yetki belgeli emlak işletmeleri için tapu kayıtlarını görebilmek için entegrasyon sağlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.