Ekonomi Vergi Borcu Yapılandırması Yapanlar Dikkat!

Vergi Borcu Yapılandırması Yapanlar Dikkat!

Vergi ve prim borcu olan ve af kapsamında yeni yapılandırmak isteyenlerin hak kaybı yaşamamaları için ilk iki taksitlerini zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemeleri gerekiyor.

Vergi ve prim borcu olan ve af kapsamında yeni yapılandırmak isteyenlerin hak kaybı yaşamamaları için ilk iki taksitlerini zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemeleri gerekiyor. İlk yapılandırma taksit süresinin tarihi 5 Eylül gününde sona erdi. İkinci yapılandırma taksit süresi son tarih ise 15 gün sonra sona erecek.

Devlet, son 2 senelik sürede üst üst af yasası çıkardı. Çıkarılan af ile hem bireylerin vergi ve prim borçlarını ödemelerine olanak sağladı hem de tahsilatlarını yükseltti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılan son iki vergi borcu yapılandırması ile devletin elde ettiği gelir 27 milyar Türk Lirasına tekabül etti. Yapılan bu ödemeler ile 138 milyar lira değerinde kamu alacağı yapılandırıldı.

Yapılandırma Borcu Zamanında ve Eksiksiz Ödenmeli

Resmi gazetelerde yayınlanan habere göre 7020 sayılı son af yasası kapsamında vergi yapılandırmak için SGK’ya ya da vergi dairelerin başvuru yapan kişi sayısı 2 milyondan fazla oldu. Yapılan yapılandırma başvurusu kadar bir önemli nokta daha var. Bu da borçların zamanında, eksiksiz bir şekilde ödenmesi. Eğer borçlar ödenmez ise hiç yapılandırma yapılmamış olarak kayıtlara geçecek ve sonrasında ise başlangıçta olan borç tutarının ödenmesi gerekecek.

Yapılandırma vergi borcunun ilk taksit için ödeme yapılması gereken tarih 31 Temmuz olarak kararlaştırılmıştı. Ancak Kurban Bayramı tatilinin araya girmesi ve tatilin uzatılması ile birlikte 31 Temmuz tarihi 5 Eylül’e uzatılmıştı. İkinci taksit süresi ise 15 gün sonra yani 2 Ekimde. Yapılandırma vergi borcu ödemelerinin 2 Ekim tarihinin akşamına kadar yapılması gerekmekte.

Vergi Borcu Yapılandırması Ödemeleri Nerden Yapılıyor?

Ödemelerin Maliye Bakanlığının gib.gov.tr adlı internet adresinden, anlaşmalı olunan bankalardan ya da vergi dairelerine gidip yapılması gerekiyor.

Dikkat!

Vergi borcu yapılandırma hakkının yandığı bir durum daha mevcut. Eğer vatandaşlar ilk iki taksit ödemelerini zamanında ve eksiksiz yaparlarsa ancak bir takvim yılında 2’den fazla ödeme yapmazlar ise yine hükümetin sunduğu hak yanıyor. Ayrıca buna ek olarak, ödemelerde 2 aydan fazla süreli gecikme yaşayan ya da eksik ödeme yapılan borçta da hak yanıyor. Fakat önemli bir unsur var. Bu da 5 TL ve altındaki tutarlarda eksik ödeme yapanların hakları kaybolmayacak.

Vergi Yapılandırması Borcumun Üzerinde Haciz Var…

Eğer söz konusu borç nedeni ile haciz konulduysa, yapılandırma süresi boyunca yine ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında yaptığınız zaman haciz kalkacak. Sizden alınan teminat ise ödeme sona erdiği zaman size verilecek.

Eğer vatandaşlar ilk iki yapılandırma taksit ödemelerini yaparlar ve 4. taksit ödemelerini yapamazlar ise veri yapılandırması bozulmayacak. Çünkü yapılandırma kapsamında çıkarılan yasa da ilk iki taksidin eksiksiz ve zamanında ödenmesini zorunlu tutuyor. Vergi yapılandırması beşinci taksit 30 Kasım, son yani altıncı taksit ise 31 Ocak 2018 olarak belirlendi.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

2 × 2 =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,639TakipçilerTakip Et