Ekonomi Türkiye'nin 130 Yıllık Sorunu Çözülüyor!

Türkiye’nin 130 Yıllık Sorunu Çözülüyor!

Hükümet, milyonlarca kişiyi ilgilendiren sorunları çözüme kavuşturacak düzenlemeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu düzenleme ile indirimli esnaf kredileri esnetilecek, ülkedeki yabancı yatırımcılara vatandaşlık kapısı açılacak.

Hükümet, milyonlarca kişiyi ilgilendiren sorunları çözüme kavuşturacak düzenlemeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu düzenleme ile indirimli esnaf kredileri esnetilecek, ülkedeki yabancı yatırımcılara vatandaşlık kapısı açılacak.

Ayrıca doğuda terör mağduru olan çiftçilerin borçları da ertelenecek. 130 yıldır var olan mülkiyet sorunu ise çözüme kavuşacak ve futbol kulüplerine bir kez daha şans tanınacak.

Hükümet, yabancı iş adamlarından futbol kulüplerine, esnaflardan çiftçilere kadar herkesin beklentilerine bir yanıt vermek üzere yeni bir düzenleme yaptı. Sabah’ın yapmış olduğu habere göre düzenlemelerin bir kısmı dün itibariyle yürürlüğe girdi, bir kısmı ise Meclis’e gönderildi.

İndirimli Esnaf Kredilerinde Düzenleme

Bir kısmı yürürlüğe giren ve bir kısmı Meclise gönderilen yasa tasarısına göre, İndirimli esnaf kredileri için bir düzenleme yapıldı. İndirimli esnaf kredisinden artık KOSGEB’den destek alanlarda faydalanabilecek. Ayrıca Halkbank ve TESKOMB tarafından yüzde 50 ve yüzde 100 faiz indiriminden faydalanmış olanların, başka kurumların faiz hibe desteğinden yararlanamamasını sağlayan düzenleme, KOSGEB destekleri için esnetildi.

Terör Mağdurlarına Kredi Ertelemesi!

Terör mağduru olan çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinden almış olduğu kredi borçları artık, mallarının yüzde 30’u zarar görmesi halinde 1 yıl ertelenebilecek. Bu düzenlemeden Mardin, Diyarbakır, Hakkâri ve Şırnak İllerinde bulunan ve Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olanlar faydalanabilecek. Bunun için 2 ay içerisinde çiftçilerin başvuruda bulunması gerekiyor.

Silivri’deki 130 Yıllık Sorun

İstanbul – Silivri’de 130 yıldır var olan mülkiyet sorunu içinde bir düzenleme yapıldı. Yerleşim alanlarında ahır, ev ve müştemilatı bulunanların Hazineye ait gayrimenkulleri yüzölçümü 5 bin metrekarelik kısımları kullanıcılarına ya da rayiç bedel üzerinde kanuni haleflerine satılabilecek.

Ayrıca 1,5 milyon dolar gayrimenkul yatırım fonu alan İş adamlarına, belirli şartlar altında vatandaşlık verilmesine dair yapılan düzenleme de dün itibariyle yürürlüğe girenler arasında yer alıyor.

Bunların yanı sıra öğrencilere ve araştırmacılara kamuya ait alanlardan ücretsiz faydalanma hakkı tanınacak. Müze ve kütüphaneler içerisinde elektronik ortama geçirilen eserler için alınan görüntü ücretleri kaldırılacak.

Bir sebeple hurdaya çıkmış olan araçların üzerindeki haciz borcu kaldırılacak ve ödenmemiş motorlu taşıt vergisi borcu da silinecek.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Forum İstanbul’da yaptığı bir konuşmada, teknoloji alanında destek verecek mevcut bir banka oluşturulacağını ve bir yatırım bankası kurulacağını müjdeledi. Mevcut banka için de Türkiye Kalkınma Bankasını düşündüklerini, bu konunun mayıs ayında belirleneceğini açıkladı. Çift haneli enflasyon oranlarının kabul edilemeyeceğini de belirten Şimşek, bu konuda ciddi bir sıkılaşmaya gidildiğini ve bu durumun enflasyondaki etkinin ortaya çıkacağını da açıklamalarına ekledi.

Futbol Kulüplerine Son Şans!

Yapılan bu düzenlemelerle devlete ait tüm borçlar yeniden yapılandırılırken, futbol kulüpleri için de yeni bir şans daha tanınmış oldu. Kulüpler bu düzenleme ile borçlarını ikişer aylık zamanlarda 36 taksit şeklinde ödeyebilecekler.

Ayrıca konut ve işyerlerindeki KDV istisnası da netleşmiş oldu. Buna göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve oraya yerleşmiş olan gerçek kişilerin, Türkiye’den alacakları konut ve işyerlerinde yine belirleyen şartlar karşılığında KDV’den istisna olacaklar. Maliye Bakanı Ağbal, bu konu için yaptığı bir açıklamada, bu düzenlemenin ekonomiyi ve inşaat sektörünü canlandıracağını belirtti.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

4 × 4 =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et