Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

Türk-İş Sendikası tarafından gerçekleştirilen açlık ve yokluk sınırı belirlemesi sonucunda rakamlar açıklandı .Türkiye'de Nisan ayı içerisinde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 518 Türk Lirası olurken, yoksulluk sınırı da 4 bin 944 Türk Lirası olarak ortaya çıktı.

Türk-İş Sendikası tarafından gerçekleştirilen açlık ve yokluk sınırı belirlemesi sonucunda rakamlar açıklandı .Türkiye’de Nisan ayı içerisinde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 518 Türk Lirası olurken, yoksulluk sınırı da 4 bin 944 Türk Lirası olarak ortaya çıktı.

Türk-İş Sendikası tarafından yapılan açıklama, Türkiye’de çalışanların refah düzeyinde bir hayat sürdürebilmeleri için gerekli olan koşullar ile temel ihtiyaçları karşılamak konusunda oluşan zamların birey ve ev bütçesine yarattığı etkiyi ortaya koymak amacıyla “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasını yaparak açıkladı.

Nisan ayına özel olarak yapılan bu araştırma, 4 kişilik bir aile baz alınarak hesaplandı. Yapılan araştırmada 4 kişi olan bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli düzeyde beslenebilmesi için gereken gıda harcaması tutarı bin 518 Türk Lirası olarak belirlendi. Sadece gıda için belirlenen “açlık sınırı” bin 518 Türk Lirası’na tekabül ederken, bu sınırın içerisinde giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzer düzeydeki ihtiyaçların eklenmesi ile birlikte 4 bin 944 Türk Lirası 63 Kuruş’a tekabül eden yoksulluk sınırı ortaya çıktı.

Bekar bir çalışan için yapılan araştırmada, çalışan bir kişinin “yaşama maliyeti” bin 899 Türk Lirası 3 kuruş olarak hesaplandı.

Geçtiğimiz aylara göre bir oranlama yapıldığında, Ankara merkezi baz alınarak incelenirse, Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir aile için gıda ihtiyaçları için yapması gereken masraf, Mart ayına kıyasla yüzde 2,51 oranında artış gösterdi. Geride bıraktığımız 12 aylık süre zarfında gıda enflasyonu yüzde 9,45’lik bir artış yaşarken, yıllık bazdaki ortalama artış da yüze 3,38 düzeyinde gerçekleştiği ortaya çıktı.

Kırmızı Et Fiyatları Yükseliyor

Yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında geçtiğimiz aya oranla Nisan ayı içerisinde süt ve yoğurt fiyatları sabit kalırken, peynir fiyatlarında zamlanma olduğu ortaya çıktı. Sakatat ve tavuk ürünlerinin fiyatlarında herhangi bir zamlanma gözükmezken, kıyma ve kuşbaşı et fiyatlarında önemli bir artış olduğu göze çarptı. Balık fiyatlarının mevsim etkisi ile zamanlandığı Nisan ayında, yumurtada ise tane bazlı 5 kuruşluk bir ucuzlama yaşandı.

Bakliyat ürünlerine bakıldığında, nohut fiyatlarında meydana gelen artış ortalama içerisinde kalırken, Mart ayı içerisinde 4,15 Türk Lirası olarak hesaplanan sebze – meyve fiyatı, Nisan ayında 2 kuruşluk ortalama yükselmesi ile birlikte 4,17 Türk Lirası’na yükseldi. Mart ayında ortalama 4,37 Türk Lirası’ndan satılan sebze fiyatları 4,08 Türk Lirası’na gerilerken, 3,57 Türk Lirası’ndan satılan meyve bu ay 4,50 Türk Lirası’na kadar yükseldi.

Nisan ayı içerisinde tereyağı, ayçiçek yağı ve zeytinyağı ürünlerinde bir zamnlanma olmazken, margarin fiyatlarında minimal bir yukarı yönlü hareket oldu. Zeytin fiyatları ise Mart ayı ile aynı kaldı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

13 − ten =