Ekonomi Tarladan, Evden Çalışan Kadınlara Müjde! Sosyal Koruma Geliyor!

Tarladan, Evden Çalışan Kadınlara Müjde! Sosyal Koruma Geliyor!

Evde ya da mevsimlik işçi olarak istihdam edilen kadınların, çok daha koşullar altında istihdam edilebilmesi, çalışmaları kapsamında hükümet yeni çalışmalarda bulunuyor.

Evde ya da mevsimlik işçi olarak istihdam edilen kadınların, çok daha koşullar altında istihdam edilebilmesi, çalışmaları kapsamında hükümet yeni çalışmalarda bulunuyor. Söz konusu işçi sınıfının kayıtlı olarak çalışabilmesi için yeni ve çeşitli türlerde olanaklar sağlanacak.

Evde, arazide, arsa ya da tarla gibi alanlarda mevsimlik işçi olarak istihdam edilen kadınların çok daha iyi koşullar altında istihdam edilmesi ve koruma altında olmaları için hükümet yeni çalışmalarda bulunuyor. Yapılan çalışmalar sayesinde kayıtlı istihdam oluşturularak, hem kayıt dışı istihdama hem de tarlada, arsa, evde çalışan kadınlar için katkı sağlanması hedefleniyor.

Mevsimlik İşçi Olarak Çalışan Kadınlar için Sosyal Güvence

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, mevsimlik işçi olarak çalışan kadınların, sosyal güvenceden çok daha kolay bir şekilde faydalanabilmeleri kapsamında düzenlemelerde bulunulacağını açıkladı.

Kadın İstihdamı Yüzde 70 Arttı!

Hükümet sosyal güvence kapsamında toplumun tümünü içine alacak şekilde çalışmalar yürütmeye, çeşitli kolaylıklar getirmek, istihdamı artırmak için özen gösteriyor, teşvik edici güzel imkanlar getirmeye devam ediyor. Çalışma Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu ve bunun gibi konularda çalışmaların daha net olması, daha iyi sonuçlar vermesi ve herkesin daha iyi şartlar çalışması ve güvencelerinin olması adına pozitif politikalar izliyorlar. Bilhassa da kadınların istihdam edilmesi kapsamında son zamanlar çok fazla düzenleme yapıldı. Buna ek olarak da çalışan kadınların koruma altına alınması kapsamında da yeni düzenlemeler yapılıyor. Üniversite mezunu olan kadınların çalışma oranları incelendiği zaman ise yüzde 70 oranında artış meydana geldiği görülmekte. Bu artış kadınların ekonomide, çalışmada, istihdamda çok önemli bir konumda olduğunun göstergesi.

Yeni Projeler Geliyor…

Hükümet evde istihdam eden, evden paraların kazanan yahut çalışmayan kadınların sigorta prim ücretlerini yatırmaları için çeşitli düzenlemeler yaptı. Şimdide bu kapsamda yeni projeler için çalışmalarda bulunuluyor. Kadınların istihdamdaki oranının artırılması için İŞKUR kursları da çok fazla destekleyici örneklerden biri.

Bakan Söz Verdi!

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ise, evden ya da tarlada çalışan kadınların sosyal güvence olanaklarından daha kolay yararlanacakları hakkında söz verdi.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

18 + six =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,639TakipçilerTakip Et