GayrimenkulEks

Şirket/İşletme Değerleme Nedir?

Bir şirketin ya da şirkete ait ekonomik değerin belirlenmesi sürecine şirket/işletme değerleme adı verilir.

Şirket/İşletme Değerleme Nedir?

Bir şirketin ya da şirkete ait ekonomik değerin belirlenmesi sürecine şirket/işletme değerleme adı verilir.

Şirket/İşletme Derleme işlemi pek çok alan ve yönetime hakimdir. İş değerlemesine yönelik yaklaşımlardan bazıları nakit akış modellerinin indirgenmesi, finansal şemaların incelenmesi ve bunun emsalleri gibi şirket karşılaştırmalarıdır.

  • Pazarlama Yaklaşımı

Emsal kalemlerin satış fiyatı esas alınarak bir varlığın değeri tespit edilirken kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca yakın takipte bulunulan bir şirketin mülkiyet değeri ya da değerleme sürecinin hesaplanmasında kullanılan bir yöntemdir.

  • Değerleme Analizi

Bir güvencenin değerlemesini bir diğer kıymeti evrak grubuna ya da tarihsel anlamda kıyaslamak isteyen bir çeşit analiz şeklidir ve bir yatırımın olabilecek yararlarını değerlendirmek ya da bir şirketin – bir varlığın değerini değerlendirmek üzere yapılır.

  • Nispi Değerleme Modeli

Bir şirketin finansal değerini tespit edebilmek adına değerini diğer şirketleri değeri ile kıyaslayan bir şirket/işletme değerleme modelidir. Bir şirketin değerini belirlemek için kat ve ölçütleri kullanılır, bir karşılaştırma niteliği belirlenerek o nitelik kullanılır ve nispi değer o ortalamaya göre belirlenir.

  • Bağıl Değerleme Katları

Bedeli olmayan nakit akış ücreti, işletme marjı ve değeri, taşınmaz için nakit akımından fiyat ve perakende satış fiyatı tarzında göreceli değerleme oranlarının birçok çeşidi vardır. Fiyat-kazanç oranı, en çok tercih edilen nispi değerleme katlarından biridir.

  • Varlık Değerleme

Bir işletmenin, taşınmazın ya da özellikle devamlı olarak nakit akışı sağlayan değerli varlıkların değerinin belirlenmesi sürecine denilir. Varlık değerlemesinde,  karşılaştırılabilen değerleme ölçütlerine, nakit akışlarına ya da ilsem değerleri esas alınabilir.

  • Tarihsel Fiyatlandırma

Hesaplanan son değerleme dikkate alınarak herhangi bir varlığın değerini tespit edebilmek adına kullanılan birim fiyatlandırma şeklidir. Bir varlığın değeri gerçek zamanlı olarak yenilenmediğinde tercih edilir.

  • Karşılaştırılabilir İşlem

Satışa çıkarılan bir işletmeye değer verme yöntemidir. Emsallerinin geçmiş dönemde gerçekleştirdiği satışları ve eşdeğer bir iş metodu olan halka açık işletmelerin piyasa değerini, değerlenen işlemeye göre değerlendirir.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ