EkonomiSebze Meyve Fiyatlarındaki Artış Son Bulacak!

Sebze Meyve Fiyatlarındaki Artış Son Bulacak!

Son zamanlardaki büyük oranda oluşan sebze ve meyvelerdeki fiyat artışı artık son bulacak!

Son zamanlarda meydana gelen sebze ve meyve fiyatlarının artması, tüketicilerin pazardan daha az ürünler evlerine geri dönmesine sebep oldu. Pazardaki sebze meyve satışı yapanların ürünleri ellerinde kaldı. Bu ve bunun gibi pek çok sorunlar havalardaki sıcaklıkların artması ile beraber düşecek.

Sebze Meyve fiyatlarındaki artışlar son zamanlarda tüketicileri iyice bunaltmaya başlamıştı. Ancka yaz aylarının başlaması ile birlikte fiyatlarda düşüş yaşanması beklenmekte.

Sebze Meyve Fiyatlarındaki Artış Son Bulacak!

Sezon ürünleri ile birlikte sera ürünlerinin oluşmaya başlaması, hallere girmesi ile beraber sebze meyve fiyatlarında yüzde 60 oranında azalmaların olması beklenmekte. Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er ile Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu bilhassa sebze fiyatlarının önümüzdeki günlerde azalacağını açıkladı. Dönem başında kilosu 300 Türk Lirasından satışa çıkan eriğin havaların ısınması ile birlikte 8 ile 10 Türk Lirasına düşeceği belirtilmekte. Yine benzer şekilde dönem başında 150 Türk Lirasından satışa çıkan kayısının kilosunun havaların ısınması ile birlikte 9 Türk Lirasına düşmesi beklenmekte. Hasatlarda artışların meydana geldiğini söyleyen Burhan Er, sıcak havaların gelmesi ile beraber ürünlerin üzerindeki örtüleri artık kaldırdıklarını belirtti. Burhan Er, bunun takribinde pazardaki sebze meyve fiyatlarındaki artışın artık son bulacağını, önemli ölçütte düşüşlerin meydana geleceğini söyledi. Halkın pazar alışverişlerinden uzun süredir çok yüksek fiyatlarla döndüğünü, maksimum 2 ya da 3 poşet yiyecek alabildiklerini söyledi. Burhan Er, kendilerinin yüksek fiyatlardan hoşnut olmadıklarını ancak havalardaki sıcaklık artışları ile beraber oluşan mağduriyetlerin artık olmayacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Refik Canatan, hafta sonu geldiğinde sebze meyve fiyatlarındaki artışın yüzde 60 oranında azalacağını söyledi. Oluşan mevsimsel ve iklimsel hava değişikliklerinde dolayı seradaki ürünlerin bile bundan kötü etkilendiğini söyleyen Refik Canatan, hasatların olması gereken zamanda olmadığını, bu sebepten ötürü fiyatların yükseldiğini söyledi.

Tarladaki fiyatı 2 TL, haldeki fiyatı 4 TL, pazarda satışa çıkan fiyatı ise 8 ile 10 TL arasında olan domatesin fiyatında da düşüş yaşanması beklenmekte. Fakat domatesteki fiyatın yükselmesinin yalnızca hasatın gecikmesi ile ilgili olmadığını belirten komisyoncular, domateslerin ihracat için beklemeye alındığını açıkladılar.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

9 + 14 =

5,231BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
248TakipçilerTakip Et
1,498TakipçilerTakip Et