Primini Düzenli Ödeyen Esnaflara İndirim!

Esnaf ve tüccarlar, vergi mükellefleri ve şirket ortakları gibi bağımsız olarak çalışan kimseler Bağ-Kur’dan sigortalı olarak sayılıyor.

Esnaf ve tüccarlar, vergi mükellefleri ve şirket ortakları gibi bağımsız olarak çalışan kimseler Bağ-Kur’dan sigortalı olarak sayılıyor.

İsteklerine göre sigortalı olan kişiler hariç, Bağ-Kur’dan sigortalı olan kişilerin malullük, ölüm ve yaşlılık sigortası primlerinden, 5 puanlık kısım Hazine Müsteşarlığı tarafından ödenecek. Bu vesileyle esnaflar düzenli bir şekilde sigorta primlerini öderse, her ay ödemeleri en az 613 Türk Lirasından 524 liraya kadar düşecek.

Bağ-Kur’dan sigortalı olanlar 1 Ekim 2008 tarihinden önce 24 basamak şeklinde prim ödemesi gerçekleştirirken, şimdilerde asgari ücret ile bu ücretin 7,5 katı arasında değişiklik gösteren bir matrah üzerinden sigorta primi ödemelerini gerçekleştiriyor.

Basında bu konu hakkında yer alan haberlerde, ülke içerisinde Bağ-Kur’dan aktif sigortalı olanların sayısının 2 milyon 771 bin 372 kişi olduğu bildiriliyor. Bu kişilerden 1 milyon 932 bin 212’sinin zorunlu olduğu, 733 bin 669’unun Tarım Bağ-kur’lusu olduğu, 91 bin 505’inin isteğe yönelik sigortalı olduğu ve 13 bin 936 kişinin de muhtar olarak sigortalı olduğu bilgisi yer alıyor.

Sigortayı Düzenli Ödeyene İndirim!

Şuanda mevcut olan yasaya göre, Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan bu kişiler, kazançlarının yaklaşık 34,5 civarını sigorta primi olarak ödüyor. Bağ-Kur tarafından bu oranın yüzde 20’si uzun vadeli olanlar yani ölüm, malullük ve yaşlılık sigortası adına, yüzde 12,5’i genel sağlık sigortası adına ve yüzde 2’si ise meslek hastalıkları, iş kazası ve analık adına alınıyor.

Gerçekleştirilen bu yeni düzenlemeye göre ise, isteğe bağlı olan sigortalılar kapsam dışında bırakılarak, uzun vadeli sigortaların (ölüm, yaşlılık, malullük) primlerinden yüzde 5’ini Hazine karşılayarak, düzenli prim ödeyen esnafa 613 TL’den 524 TL’ye kadar düşürülecek. SGK tavan fiyattan ödeme yapanlar ise 4 bin 599 TL’den düşürülerek 3 bin 933 TL prim ödemesi yapacak.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

eleven − 6 =