Özel Bankalarda Konut Kredisi Faiz İndirimleri Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Özel Bankalarda Konut Kredisi Faiz İndirimleri Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Hususi Bankalarda Konut Kredisi Faiz İndirimleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

Merkez Bankası’nın siyaset faiz indiriminin bankaların kredi faiz indirimleri devam ediyor. Hususi bankalar hız kesmeden konut kredisi faizlerini sürdürüyor. Konut kredisi faizleri hususi bankalarda %1.11’e kadar düştü.

Merkez Bankası’nın Temmuz ayında repo faizlerini 4.5 yıl sonrasında en sert şekilde indirmesiyle süregelen kredi faiz indirimleri sürüyor. Kamu bankaları Ağustos başlangıcında gerçekleştirdiği konut kredisi faiz indirimi sonrasında faizlerini durağan(durgun) tutarken hususi bankalar Merkez Bankası’nın Eylül ayındaki ikinci siyaset faiz indirimi sonrasında faiz indirimlerini hızlandırdı.

Türkiye cumhuriyet Merkez Bankası’nın  (TCMB) Eylül ayında arka arkaya ikinci kez siyaset faizlerini düşürmesinin peşinden İş Bankası, Akbank, Garanti BBVA, Kuveyt Türk Bankası, Yapı Kredi Bankası, VakıfBank, Halkbank, Şekerbank ve kampanyalı kredi ürünü için ICBC konut kredisi faiz indirimi gerçekleştirmiş oldu.

Eylül ayının son haftasında da hususi bankaların faiz indirimleri devam etti. Dün Kuveyt Türk Katılım Bankası, Garanti Bankası ve QNB Finansbank konut kredisi faizlerini bir kez daha düşürdü.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa bankaların averaj tabela konut kredisi faiz oranları 24 Eylül itibariyle %1.56’ya düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı hususi bankalarda %1.11’e düşerken, kampanyalı en uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının uyguladığı %0.99 da içeriyor.

Konut Kredisi Kullanımı Artmaya Devam Ediyor

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile kredi kullanımı artmaya devam ediyor. Ağustos ayında kredili konut satışları 2019’da ilk kere yükselişe geçerek %168 artmıştı.

Eylül ayının ilk yarısında ise konut kredisi kullanımı 367 milyar TL’ye ulaştı. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) verilerine Eylül ayının ilk haftasında konut kredisi kullanımı Ağustos ayının son haftasına oranla ortalama 1.6 milyar artarak 182.7 milyar oldu. Eylül ayının ikinci haftasında ise konut kredisi hacmi ilk haftaya oranla ortalama 1.5 milyar  artarak 184.2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Uzmanların görüşlerine bakılırsa Eylül ayında ipotekli konut satışlarının Ağustos ayından daha çok gerçekleşmesi öngörülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıklamış olduğu verilere bakılırsa inşaat maliyet endeksi uzun süre sonrasında düşmeye başladı. Endeks Temmuz ayında bundan önceki aya oranla %0.62 geriledi. İnşaat maliyetlerinde gerileme olması halinde sıfır konut fiyatlarının da düşerek satış oranı içinde daha çok hisse alması umut ediliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.