Otomobil İhracatı Yatırımlar Sayesinde Arttı

OİB Yönetim kurulu Başkanı Sabuncu, 2017 yılının ilk 6 ayında binek otomobil ihracatının yaklaşık olarak yüzde 71 oranını bulduğunu açıkladı.

OİB Yönetim kurulu Başkanı Sabuncu, 2017 yılının ilk 6 ayında binek otomobil ihracatının yaklaşık olarak yüzde 71 oranını bulduğunu açıkladı.

Oyak Renault, Toyota, Hyundai Assan, Honda ve Tofaş gibi birçok otomobil üreticisi firmanın son zamanlarda binek otomobil modelleri için büyük yatırımlar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Sabuncu, bu yatırımların ve çalışmaların meyvesini almaya başladıklarını ifade etti.

Bahsi geçen yatırımlar sayesinde bugün Türkiye’nin motorlu araç üretiminde sınır olan 2 milyon adete yaklaşmış olduklarını da belirtti. Sabuncu ayrıca motorlu araç üretiminde 1,5 milyon üretim gerçekleştirdiklerini, bu araçların ihracatının ise 1.1 milyon civarına kadar çıkmış olduğunu ve söz konusu bu rakamların 2017 yılı içerisinde daha da üst seviyelere çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Otomotiv İhracatçıları Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Sabuncu, otomobil ihracatı hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Orhan Sabuncu yapmış olduğu bu açıklamasında, 2017 yılının ilk 6 aylık süre zarfı içerisinde yurt dışına ihracatı yapılan binek otomobillerde yüzde 71 oranına ulaşmış olduklarını, bu başarıyı elde etmenin en önemli nedeninin ise birçok üretici firmanın binek otomobil modelleri üzerine önemli yatırımlar gerçekleştirmesi olduğuna dikkat çekti.

Sabuncu, bu yılın ilk yarısında 2016 yılının ilk yarısına kıyasla yüzde 22,4 oranında artış göstererek 14 milyar 359 milyon 85 bin dolara çıkaran sektöre en çok binek otomobiller için yapılan ihracattan geldiğini, diğer ihracatlar geçtiğimiz yılın oranları ile neredeyse aynıyken, binek otomobillerin ihracatının yüzde 22,4 civarında artış gösterdiğini kaydetti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.