Ekonomi Orta Gelirlilerin Milli Gelirden Aldığı Pay Zenginin Oldu!

Orta Gelirlilerin Milli Gelirden Aldığı Pay Zenginin Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması raporunu açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması raporunu açıkladı.

Açıklanan rapora göre geçen sene ülkemizdeki en zengin kesimde bulunanların yüzde 20’sinin Türkiye’nin milli gelirinden aldığı pay 0.7 puan yükseldi. Bu yükselme ile yüzde 46.5 olan oran yüzde 47.2’ye çıktı. Ülkemizdeki en zenginlerin bulunduğu kesimin bir altındaki grup ise en çok fakirleşen grup olarak kayıtlara geçti.

En çok fakirleşen grubun Türkiye’nin milli gelirinden aldığı pay ise yüzde 21.5 oranında yüzde 21.1’e düştü.  Yine tam ortada bulunan grubun payına bakıldığı zaman ise yüzde 15.2 seviyesinden yüzde 15 seviyesine düştüğü görülmekte. En çok fakirleşen grubun bir üst grubundaki yüzde 20’lik kısmın ise aldığı pay yüzde 10.7 seviyesinden yüzde 10.5 seviyesine düştü.

En yoksul olarak bulunan kesimin aldığı pay ise yüzde 6.1 seviyesinden yüzde 6.2 seviyesine ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2016 yılındaki milli gelirin 861 milyar dolar seviyesinden 862 milyar dolara çıktığının bilgisini aktarmıştı. Açıklanan bu rakamlara göre Türkiye’deki en zenginlerin milli gelirden almış oldukları pay ise 407 milyar dolar seviyesine çıktı. Yani ülkemizin milli gelirinden zenginlerin cebine giren para 6.4 milyar lira daha arttı.

Resmi gazetelerde yayınlanan haberlere göre, en zenginlerin aldıkları gelir bir alt gruplarındaki yüzde 20’lik kesimden ve tam ortada yer alan kesimden sağlandı. Bunun sonucunda zenginlerin bir alt grubunda bulunan yüzde 20’lik kesimin her bir bireyi 364 dolar yani 1.275 Türk Lirası değerinde kayıp yaşarken, ortada bulunan kesimdeki her bir birey ise 212 dolar yani 744 Türk Lirası kayıp yaşadı.

Türkiye’deki Gelir Eşitsizliği Arttı

Gelir dağılımı eşitsizliğini ölçütlerinden biri olarak tanımlanan Gini katsayısı 0’a yaklaştığı durumda gelir durumundaki eşitliği, 1’e yaklaştığı durumda ise eşitsizliği tanımlamaktadır. Bunun sonucunda geçen sene Gini Katsayısı 2015 yılına göre 0.0007 puan yükselmişti. Bu yükseliş ile 0.404 olarak tahmin edilmişti.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

two × 1 =

5,362BeğenenlerBeğen
8,821TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,699TakipçilerTakip Et