Küresel Piyasalarda Yeni Yıl Beklentisi!

Küresel Piyasalar, geçtiğimiz günlerdeki Noel Tatili ile yeni yıl tatilini birleştiren yatırımcılardan dolayı aşağı yönlü hacme sahip durağan bir seyir halinde.

Amerika Birleşik Devletleri’nde dün açıklanması ile beraber bekleyen konut satışları oranlarının öngörülenden de iyi gerçekleşmesinin sonrasında Dow Jones Endeksi’nin yüzde 0,11 oranında, S&P 500 Endeksi’nin yüzde 0,08 oranında ve Nasdaq Endeksi’nin ise yüzde 0,04 oranında artışı gösterdiği belirlendi. Analistler tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, dün açıklanan verilerden bir diğerinin Conference Board Tüketici Güven Endeksi olduğu anımsatılarak, tahminlerin altında gerçekleşen endeksin, yeni yılda vergi indirimlerinden ötürü motivasyonu yüksek olarak başlayacak olan piyasaları etkilemeyeceği ifade edildi.

Pay Piyasalarının Pozitif Seyri Destekleniyor

Avrupa piyasalarında, avro/doların 1,19’u aşmasına karşılık olarak pay piyasaları durağan bir seyir halindeyken, İngiltere’de ise FTSE 100 Endeksi olumlu yönde ayrışma gösterdi. Söz konusu olan endeks dün yüzde 0,37 oranında değer yükselişi kaydederek 7.621 seviyeni ulaştı. Böylelikle tüm tarihin en büyük rekor artışı kaydetmiş oldu. Almanya’nın DAX Endeksi, Fransa’nın da CAC +0 Endeksinde ise yatay bir seyir gözlemlendi. Analistler ise açıklamalarında İngiltere’nin AB’den çıkma sürecine yönelik iyimserliğin sürdürüldüğünü ve özellikle bakır olmak üzere yükselen emtia fiyatlarının, bu durumdan yararlanan fon ve şirketler aracılığı ile pay piyasalarındaki yukarı yönlü eğilimine destek verdiğini ifade ederek, sterlin/dolar’ın ise 1,34 düzeyine dengelendiğini belirtti.

Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 Endeksi ise dün itibari ile yüzde 0,13 oranında artış göstererek 112.150 puan ile günü kapatırken, dolar/TL paritesi ise 3,8169 düzeyinden kapanış yaptı. Analistler yapmış oldukları açıklamada, bugün yurt içinde açıklanan ekonomik güven endeksi ve yurt dışında açıklanacak olan verilerin de izleneceğini ifade ederek, BIST 100 Endeksinde 112.500 puanının mühim bir direnç, 110.000 ve 111.000 puanlarının ise destek konumunda gerçekleşeceğini dile getirdi.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.