Kurdaki Hareketlilik Konut Kredisi Faizlerini Etkiler mi?

Kurdaki Hareketlilik Konut Kredisi Faizlerini Etkiler mi?

Kurdaki Hareketlilik Konut Kredisi Faizlerini Etkiler mi?

Jeopolitik endişeler ve ABD Başkanı Trump’ın ifadeleri ile sert yükselişe geçen dolar kuru konut kredisi faiz oranlarını etkisinde bırakır mi?

Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin peşinden beş haftanın en yüksek seviyesine gelen dolar/TL, öğleden sonrasında Trump’ın iki ülke ilişkilerini korumak için çaba sarfeden açıklamaları ile geriledi.

Gelişmeler sonrasında dün dolar kuru 5.85’e dayanırken borsa ortalama %2 kayba uğradı. Trump’ın akşam saatlerinde gelen ikinci açıklaması sonrasında ise dolar kuru 5,80’in altına geriledi. Borsa İstanbul bugünkü kayıplarını telafi ederken; 101.200 puan seviyelerinden 102. 200 puan seviyelerine terfi etti. Dolar kuru bugün sabah itibariyle 5.85 seviyesinde seyrediyor.

Dolar kurunda yaşanmış olan sert yükseliş kredi kullanmak isteyen vatandaşları korkuttu. Geçen yıl yaşanmış olan kur krizinin peşinden bir kaç gün içinde bankaların kredi faiz oranları üstün dereceli seviyede yükselmişti. Konut kredisi faiz oranları averajı %2.68’e kadar çıkarken birçok bankanın tabela konut kredileri %3 ve üstüne ulaşmıştı.

Uzmanların görüşlerine nazaran jeopolitik gelişmelere oldukça duyarlı olan dolar/TL’de haber akışına bağlı olarak dalgalanmaların sürmesi planlanıyor. Kurda beklenmeyen yönde çıkışların yaşanması durumunda Merkez Bankası’nın Ekim ayı siyaset faizlerinde tekrardan önlem amaçlı artışa gidebileceği öngörülüyor. Söz mevzusu olumsuzlukların yaşanması durumunda 15 ayın peşinden en düşük seviyeye inen konut kredisi faiz oranlarının tekrardan artış ivmesine dönmesi mümkün.

Bankaların güncel olarak konut kredisi faiz oranları averajı %1.49 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyası dahilinde uygulanan  %0.99 düzeyinde. Hususi bankalarda ise en düşük konut kredisi %1.11’e kadar geriledi.

Eylül ayında 26 ayın peşinden tek haneye düşen enflasyon oranı sonrasında güncel olarak enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları da %0.96’ ya geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına nazaran en uygun konut kredisi üstünden 200.000 TL meblağ konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.850, 15 yıl vadede ise 2.385 TL’ ye karşılık geliyor. Kredinin 10 yıl vade için toplam geri ödemesi 342.000 TL, 15 yıl vade için de 430.00 TL’ ye denk geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.