Konut Kredisi Faizlerindeki İndirimler Devam Edecek mi?

Konut Kredisi Faizlerindeki İndirimler Devam Edecek mi?

Konut Kredisi Faizlerindeki İndirimler Devam Edecek mi?

Biroldukça bankada kampanyalı konut kredisi faizleri %1’in altına inerken tabela konut kredisi faiz averajı ise %1.40 oldu. Peki konut kredisi faiz indirimleri devam edecek mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları Ağustos ayından itibaren hızla gerilemeye başladı. Ağustos ayında bundan önceki aya bakılırsa 27 baz puan düşüş gösteren konut kredisi faizleri Eylül ayında bundan önceki aya oranla 14 baz puan, Ekim ayında 9 baz puan ve Kasım ayının ilk üç haftasında 4 puan geriledi.

Merkez Bankası’nın 10 ayın arkasından Temmuz para politikası toplantısında gerçekleştirdiği faiz indirimi ile hareketlenen kredi faiz indirimleri TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi ile düşüşünü sürdürdü.  Merkez Bankası son üç toplantısında siyaset faizlerini toplamda 1000 puan indirirken likidite maliyetleri azalan bankalar da aynı süre zarfında konut kredisi faiz oranlarını averajda 65 baz puan düşürdü.

TCMB’nin önümüzdeki ilk ve senenin son para politikası toplantısı 12 Aralık’ta gerçekleşecek. Piyasaların beklentisi Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi yönünde. ABD-Çin arasındaki tecim gerilimlerinin devam etmiş olduğu İngiltere’deki Brexit sürecinin ticari olarak gerginlik yarattığı ve Suriye’deki jeopolitik ve siyasal risklerin devam etmiş olduğu süreçte Türk Lirası varlıklar gelişmekte olan ülkelere nazaran değerlenişini sürdürüyor. BİST 100 endeksleri son bir buçuk senenin en yüksek seviyelerinde seyrederken döviz kurlarında da sakin bir ivme izleniyor.

Yurtiçi piyasada konut, taşıt ve beyaz eşya şeklinde birçok alanda desteklerin artırılması ile enflasyon tekrardan tek haneli sayılara indi. Enflasyonda yaşanmış olan düşün ve Türk Lirası’ndaki dengelenme ile Merkez Bankası’nın faiz indirim alanı genişledi.

Dün gerçekleşen konuşmasında mevzuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘‘”Enflasyonu tekrardan tek haneli sayılara indirerek, faizleri hızla düşürerek, ülkemizin üstündeki kara bulutları dağıtıyoruz. 2020 inşallah, faizlerin oldukça daha düşmüş olduğu bir yıl olacak.’’ açıklamasında bulunmuş oldu.

Merkez Bankası’nın siyaset faizlerinde indirime devam etmesi halinde bankaların konut kredisi faizlerinde indirim uygulamayı sürdürmesi tahmin ediliyor. Fakat repo faizleri düşsede bankalar çoğu zaman belli kriterlerde kredi faiz oranlarını düşürüyor. Bankalardaki batık kredi oranlarının yükselmesi bankaların düşük faiz oranların yalnız devasa yükseklikte kredi notu bulunan müşterilerine açmalarına ya da kredi koşullarını mecburi olarak sıkılaştırmalarına niçin oluyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa 21 Kasım itibariyle en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı %0.95 olarak uygulanıyor. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı ise %1.01 seviyesinde yer ediniyor.

En uygun konut kredisi faiz oranı üstünden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için harcamalar dahil toplam geri ödemesi 131.600 TL’ ye denk geliyor. Kredinin aylık ödemeleri de 2.200 TL oluyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.