Konut Kredisi Faizlerinde Koridor Rüzgârları Esiyor

Bankalar, Merkez Bankasının yapmış olduğu faiz artırımlarını, tüketicilerin kredisini yansıtmaya başladı.

Bankalar, Merkez Bankasının yapmış olduğu faiz artırımlarını, tüketicilerin kredisini yansıtmaya başladı.

Bir yıl için yüzde 14,5 oranından, yüzde 10,9 oranına kadar gerileyen konut kredisi, son iki hafta içerisinden tekrar bir yükseliş yaşayarak yüzde 11,3 oranına kadar çıktı. Ayrıca 1 Şubat tarihinden bu yana yaşanan düşük faiz rüzgârları ve konut satışlarında vadelerin 240 aya kadar çıkarılması ile birlikte konut kredileri 8,7 milyar artış görerek 176, 6 milyara kadar yükseldi.

Ekonomiyi ısındırmak ve canlandırmak adına son bir yıldır düşüş gösterilen konut kredisindeki faiz oranları, yeniden hafif bir yükselme eğilimi göstermeye başladı. Belirsizlikler, kur yükselişleri ve jeopolitik riskleri önleyebilmek adına Merkez Bankası‘nın 2016 yılının Kasım ayında sonlandırdığı ve bu tarihten sonra da artırmaya başladığı faizleri, son haftalarda bankalarında tüketici kredilerine yansıtmaya başladığı görülüyor. Buna nazaran, 2016 yılının Şubat ayında yüzde 14,5 oranına kadar yükselen yıllık konut kredisi faizleri, bu yılın Şubat ayı itibariyle yüzde 11,4 oranına kadar düşüş yaşamıştı.

Mart Ayında Gerileme, Nisanda ise Yükselme Hakim

Bu yılın Mart ayında ise söz konusu olan oranların yüzde 10,9’a kadar gerilediği görüldü. Fakat aradan çok fazla zaman geçmeden 7 Nisan’da yüzde 11,02 oranına yükseldiği ve ardından 21 Nisan itibari ile de yıllık ortalama yüzde 11,31 oranına kadar yeniden yükselişe geçtiği görüldü. Bunun yanı sıra faizlerin, son haftalarda hafif bir kıpırdanma göstermesine rağmen, yüzde 1 oranının altında seyrine devam etmesi ve vadelerin 1 Şubat 2017 tarihi itibari ile 240 aya kadar uzatılmasının sonuçları, vatandaşın bankalardan çektiği konut kredilerine yansıdığı görülüyor.

1 Şubat’tan beri bu güne kadar geçen 12 haftalık zaman diliminde ise söz konusu olan konut kredilerinin 8,7 miyardan, 176,6 milyara civarına kadar yükseliş yaşadığı gözlerden kaçmıyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.