Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Sinyalleri Hızlandı!

Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Sinyalleri Hızlandı!

Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Sinyalleri Hızlandı

Dün açıklanan enflasyon oranlarının beklenenin altında gerçekleşmesi ile Merkez Bankası’nın Eylül Para Politikası Kurulu’ndan beklenen indirim olasılığı da arttı. Gelişmeler karşısında konut kredisi faizlerinde indirim sinyalleri hızlandı.

Hafta başlangıcında açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamlarının ve dün açıklanan enflasyon oranlarının beklentinin altında gerçekleşmesi ile döviz kurları hızla geriledi. Enflasyon oranlarının son 15 ayın en düşük seviyesine inmesi ile Türk Lirası günü dolar kuru karşısında kazanca geçerek kapatan tek gelişen ülke parası oldu.

Ekonomi açısından açıklanan iki mühim verinin de pozitif olmasının arkasından gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 12 Eylül’de gerçekleştireceği Para Politikası Kuruluna çevrildi. Ekonomist ve uzmanların beklentileri Temmuz ayından sonrasında Eylül toplantısında da repo faizlerinde indirime gidilmesi yönünde. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan araştırma şirketleri, kurum ve uzmanlar para siyaset faizlerinin Eylül toplantısında 200 ile 250 puan düşmesini tahmin ediyor.

TCMB’nin beklentiler doğrultusunda indim uygulaması bankaların likidite ve kredi harcamalarını düşürerek kredi faiz oranlarında indirime gitmesini daha kolay hale getirecektir. Temmuz ayında 10 ay sonrasında %24’den %19.75’e düşen repo faizleri sonrasında bir oldukca banka arka arkaya konut kredisi faiz oranlarında indirime giderken konut kredisi faizleri %1’in altına kadar indi.

Temmuz’da uygulanan 425 puanlık faiz indiriminin arkasından konut kredisi faiz oranları averajı %1.9’dan ortalama beş haftalık süreçte %0.27 puan azalarak %1.63’e düştü.

Eylül toplantısında beklenen oranda indirim yaşanması ile beklenti konut kredisi faiz oranlarının yine bir indirim atağına girmesi yönünde. Analistler indirim sonrası hususi bankalarda da konut kredisi faizlerinin %1’in altına inebileceği öngörüsünde bulunuyor.

Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının ortak kampanyası dahilinde uygulanan %0.99 düzeyinde. Hususi bankalarda ise en uygun konut kredisi faiz oranı %1.27’ ye indi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore en uygun konut kredisi faizi üstünden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemeleri 5 yıl vadede ortalama 3.300 TL 10 yıl vadede 2.150 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 5 yıl vade için 199.700 TL’ ye, 10 yıl vade için 257.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.