Konut Kredisi Faizleri Kurdaki Yükselişten Etkilenir mi?

Konut Kredisi Faizleri Kurdaki Yükselişten Etkilenir mi?

Konut Kredisi Faizleri Kurdaki Yükselişten Etkilenir mi?

Üçüncü gününe girilen Barış Pınarı Harekatı ve ABD’den yaptırım riskleri dolayısıyla dolar yükseliş yönlü seyrediyor. Kurda yaşanmış olan yükseliş kredi faizlerini negatif etkisinde bırakır mi?

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşan terör koridorunu engellemek ve ulusal güvenliğini sağlamak amacıyla Fırat nehrinin doğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatını bazı Batılı ülkeler ile Arap ülkeleri kınarken, ABD’li bazı senatörler Türkiye’ye karşı yaptırım tasarısı deklare etti. ABD Başkanı Trump’ta bir kaç gün ilkin twitter hesabı üstünden operasyonda şiddetin artması durumunda Türkiye ekonomisini yerle bir edeceğine dair açıklamada bulunmuş oldu.

Harekat üçüncü gününde devam ederken internasyonal piyasalarda oluşturulan idrak yönetimi ve yaptırım riskleri karşısında Türk Lirası kısmı gerileme yaşarken kur yeniden yükseliş ivmesine geçti. Dolar kuru dün gün içi likit piyasada son olarak 19 Haziran’da görülen 5.87 seviyesinin aşarak akşam saatlerinde 5.90’a kadar çıktıktan sonrasında kısmı düşüş izledi.

Bugün sabah saatlerinde dolar kuru 5.89 ve euro kuru 6.49 seviyesinde yer alırken, Borsa İstanbul ise kazançlarını bir miktar geri vererek 98.780 düzeyinde seyrediyor.

Kredi Faiz Oranlarında Son Durum 

Merkez Bankası’nın Temmuz ve Eylül para politikası faizlerinde toplamda 750 puan indirime giderek haftalık repo faiz oranlarını %16.5’e çekmesiyle kredi faiz oranları hızla düşüşe geçti.

Politika faiz indirimleri sonrasında bankaların kampanyalı konut kredisi faiz oranları %0.99’a, gereksinim kredisi faiz oranları %1.19’a ve kampanyalı taşıt kredisi faiz oranları ise %0.49’a kadar geriledi.

Kur Yükselişi Kredi Faiz Oranlarını Arttırır mı?

En süratli düşüşün izlendiği bankaların tabela konut kredisi faiz oranları 11 Ekim itibariyle %1.47 seviyesine kadar geriledi. Bankaların azalan maliyetleri ve rekabet ile ard arda düşen konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş hızı son yedi günde kısmen yavaşladı.

2018 yazları yaşanmış olan sert kur artışı kredi faiz oranlarını direkt etkilemiş ve kredi faizleri hızla üstün dereceli seviyede yükselişe geçmişti. Fakat uzmanların görüşlerine nazaran kurda ciddi bir hareketlilik ve düşüş eğiliminde olan konut kredisi faiz oranlarında tersine bir dönüş beklenmiyor.

Dün mevzuya ilişkin açıklamalarda bulunan Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, ‘‘Daha ilkin meydana gelen iki askeri harekatı da dikkate aldığımızda, mahalli varlıkların fiyatlama sürecine kalıcı-uzun süreli aşınma beklentisine haiz değiliz. Haber akışının sıcaklığını kaybetmesi ve 13 Kasım’da Washington’da gerçekleştirilecek olan Trump-Erdoğan görüşmesine yönelik beklentilerin vakit içinde spot piyasa fiyatlamalarında dengelenmenin sağlanmasına destek olacağını düşünüyoruz. Dolar/TL paritesi işlemlerinde 5.8550 seviyesi üstünde lira baskılanması teknik olarak 5.95-6.00 bölgesine dek devam edebilir sadece şu aşamada daha yüksek seviyeleri ek negatif haber akışı olmadıkça öngörmüyoruz.’’ ifadelerini aktardı.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un araştırmalarına nazaran en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın uyguladığı %0.99 düzeyinde. Hususi bankalarda ise en uygun konut kredisi faizi %1.11 seviyesinde.

Güncel olarak 100.000 TL tutarda konut kredisi için en düşük aylık taksit tutarları 5 yıl vade için ortalama 2.200 TL oluyor. Söz mevzusu kredinin vade sonunda dosya harcamaları hariç toplam geri ödemesi 133.100 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.