Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş Devam Edecek mi?

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş Devam Edecek mi?

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş Devam Edecek mi?

Hususi Bankalar Geçtiğimiz hafta arka arkaya konut kredisi faiz indirimi uygularken kamu bankaları ie bu hafta Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ürünlerini duyurdu. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanmış olan indirimler ve kampanyalar devam edecek mi?

Haziran ayı konut kredisi faiz oranları açısından oldukça pozitif haberlerle devam ediyor. Mart ayından Haziran ayı ikinci haftasına kadar yükseliş trendinde olan konut kredisi faiz oranları 11 hafta sonrasında hususi bankaların faiz indirimi ile düşüş gösterdi. Birfazlaca hususi banka arka arkaya faiz indirimi uygularken bu hafta bir müjde de kamu bankalarından geldi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank enflasyon oranlarına endeksli konut kredisi ile enflasyonda yaşanmış olan düşüşle konut kredisi faiz oranlarını güncelleyerek düşüreceğini deklare etti.

Kredi Maliyetleri Düşüyor

TCMB hafta başlangıcında almış olduğu kararla ‘‘Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağlamış olduğu katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla Piyasa Yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verilmiştir.’’ açıklamasında bulunarak bankalara likidite sağlanmasında repo faizler 100 puan altında faizle ana para sağlanacağını duyurdu.

Gelişme bankaların likiditeye ulaşım maliyetlerini düşümeye başladı. Karar sonrasında döviz kurunun da dengelenmesi ile bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşmesi umut ediliyor.

Bir öteki gelişme ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirim sinyalinde bulunması ile gerçekleşti. Faiz indirimlerinin konuşulması ile dün piyasa kapanışında dolar kuru 5.83’e, Euro kuru ise 6.53’e kadar gelirken BİTS 100 ise 93.9’a ulaştı. Döviz kurunda yaşanmış olan düşüşün kalıcı olması halinde piyasaları rahatlatarak bankaların kredi koşullarını kolaylaştırması umut ediliyor.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye ve bankalar cazip konut kredisi kampanyaları sunmaya devam ediyor. 19 Haziran itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı  100.000 TL’ ye kadar %1.55 düzeyinde. 100.000 TL üstü kullanımlarda en düşük konut kredisi faiz oranı hususi bankaların da içinde bulunmuş olduğu 3 banka tarafınca uygulanan %1.65 seviyesinde. Bankaların averaj konut kredisi faiz oranları ise Haziran ayının başlangıcında %2.13’e çıktıktan sonrasında yeniden %2.09’a düşmüş durumda. Bankalar standart konut kredisi faiz oranlarının yanında avantajlı konut kredisi kampanyaları da sunmaya devam ediyor.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi

Konut kredisi kampanyaları içinde en yeni kampanya Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ ın uyguladığı Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ürünü. Kampanya kapsamında bankalar 10 yıl vadeye dek konut değerinin %80’ine kadar konut kredisini enflasyona endeksli olarak %0.19 kar marjı oranı ile kullandırıyor. Kampanyadan talep edilmiş olduğu takdirde standart faizli konut kredisine geçiş hakkıda bulunuyor.

Firma Anlaşmalı Yüzde 0.98 Konut Kredisi

Bir öteki büyük kampanya ise bankaların firmalarla anlaşmaları kapsamında kullandırdığı Firma Katkı Paylı Konut Kredisi ürünü. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, İş Bankası, Kuveyt Türk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası tarafınca uygulanan kampanyada yurt genelinde binlerce anlaşmalı konut için %0.98 konut kredisi faiz oranı ile 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırılıyor.

Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi

Diğer bir cazip kampanya ise ipotek yolu ile bankaların eline geçen konutlar için uygulanıyor. VakıfBank ve HalkBank Banka Gayrimenkulü Konut Kredileri için avantajlı faiz oranlarına ek kredi harcamalarında da indirimler uyguluyor. KKDF ve BSMV masraflarının haricinde bankalar söz mevzusu konutlar için ekspertiz tutarı de talep etmiyor. Söz mevzusu kredi ürünü için HalkBank %1.35, VakıfBank ise %1.30 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı üstünden 100.000 TL tutarlı konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 5 yıl vadede aylık ödemeleri 2.200 TL, toplam geri ödemesi ise 132.700 TL’ ye karşılık geliyor. Aynı kredi için 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapılırsa aylık taksitler 1.400 TL, toplam ödeme ise 170.500 TL’ ye denk geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.