Konut Kredisi Faiz Oranlarına Bahar Yeni Geldi!

Konut Kredisi Faiz Oranlarına Bahar Yeni Geldi!

Konut Kredisi Faiz Oranlarına Bahar Yeni Geldi!

Konut kredisi faiz oranlarına bahar Haziran ayında geldi. Yaklaşık üç ay sonrasında düşüşe geçen konut kredisi faiz oranlarında kampanyalar ve faiz indirimleri arka arkaya geliyor.

Konut kredisi faiz oranları Mart sonundan itibaren yükseliş gösteren döviz kuruna bağlı olarak hızla arttı. Yaklaşık üç ay devam eden artışlar sonrası geçtiğimiz hafta düşüşe geçen konut kredisi faiz oranlarında indirimler peş peşe gelmeye başladı. Konut kredisi faiz oranlarında adeta gecikmiş bahar yaşanıyor.

Geçtiğimiz hafta itibariyle hususi bankaların bir çoğunun faiz indirimi ile süregelen düşüş trendi bu haftada devam ederken kamu bankalarından da cazip bir konut kredisi kampanyası geldi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ortak Enflasyon Endeksli konut kredisi kullandırıyor. Ayrıca Garanti BBVA’da Enflasyondaki düşüş ile birlikte azalan değişken faizli konut kredisi ürününü duyurdu.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa bu hafta bankaların averaj konut kredisi faiz oranı %2.08’e düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı 100.000 TL için %1.55 olmaya devam ederken üstü kullanımlar çin %1.63’e geriledi.

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam Eder mi?

Kurda yaşanmış olan düşüş ile yükselen konut kredisi faiz oranları döviz kurunun düşmeye başlaması ile doğru orantılı geriledi. Döviz kurunun durumuna baktığımızda Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz indirimi uygulayacağını açıklaması doların kurunun düşmesine yetti. Beklentiler doğrultusunda FED faiz indirimi uygularsa kurda olası daha sert bir düşüş planlanıyor.

Diğer bir gelişme ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Merkez Bankası’nın Para Politikası Faiz Oranları’nın düşmesi için çağrıda bulunması oldu. ABD Başkanı Trump’ın çağrısının FED üstünde etkili bulunduğunu örnek gösteren Erdoğan, Oldukca açık net söyleyeyim, faiz politikalarına hele hele yüksek faiz politikalarına karşıyım. %24 seviyesinde siyaset faizi olması imkansız.’’ dedi.

Erdoğan enflasyon oranlarının düşmesi için siyaset faizlerinin geri çekilmesinin icap ettiğini vurgulayarak ‘‘ Yatırımcıya siz düşük faizle kredi verirseniz, yatırımcı o girişimci ruhunu kullanacaktır. Ama yüksek faiz uygularsanız o girişimci ruhunu kullanamaz. Bunu başardığımız andan itibaren bir yatırım hücumu Türkiye’de başlayacaktır, bununla beraber istihdam da artacaktır, üretim artacak, ihracatımız daha da artacak ve gelişme de gelişmeye başlayacaktır.’’ ifadelerini aktardı.

Ekonomistlerin görüşlerine bakılırsa döviz kurunda beklenen düşüşler yaşanması ve Merkez Bankası’nın  haftalık repo faiz oranlarında indirime gitmesi durumunda bankaların kredi faiz oranlarında ciddi düşüşler yaşanması planlanıyor.

En Düşük Konut Kredisi Taksiti Ne Kadar ?

21 Haziran itibariyle konut kredisi faiz oranı üstünden 250.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında en düşük aylık konut kredisi taksiti 4.750 TL oluyor. En düşük toplam geri ödeme miktarı ise 571.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.