Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1.5’in Altına İnen Bankalar!

Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1.5’in Altına İnen Bankalar

Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1.5’in Altına İnen Bankalar

Merkez Bankası’nın siyaset faizlerinde 425 puanlık indirim uygulamasının peşinden bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Bugün itibariyle hangi bankaların konut kredisi faiz oranları %1.5’in altına indi?

25 Temmuz’da gerçekleşen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında haftalık repo faizlerinin 425 puanlık indirimle %19.75 seviyesine çekilmesinin peşinden kredi faiz oranları da düşmeye başladı.

Kredi maliyetleri azalan bankalar döviz kurunun da pozitif seyri ile birlikte konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı. Politika faiz indirimi sonrasında 6 hususi banka konut kredisi faizlerinde indirim uyguladı. İNG, Anadolubank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası konut kredisi faiz oranlarını düşürürken kamu bankalarından hemen hemen indirim haberi gelmedi.

Dün gerçekleştirdiği açıklamalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bankaların kredi faiz oranlarını düşereceğini bildirerek  “Bu hafta kamu bankaları başta olmak suretiyle faiz indirimi göreceğiz.” ifadelerini aktardı.

31 Temmuz itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları averajı %1.85’e geriledi. Söz mevzusu oran Merkez Bankası’nın faiz indirimi öncesinde %1.9 seviyesindeydi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıklamaları sonrasında kamu bankalarının faiz indirimleri beklenmeye başlandı. Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı %1.47 düzeyinde seyrediyor.

TCMB’nin para politikası faiz indirimi sonrasında konut kredisi faizlerini %1.5’in altına indiren bankaları ve faiz oranlarını KrediPazari.com sıraladı.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı 

Kuveyt Türk Katılım Bankası dün gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında 10 yıla kadar tüm vadeler için %1.47 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

İNG Konut Kredisi 

İNG faiz indiriminin peşinden konut kredisine ek olarak sunulan sigortaların kullanılması halinde %1.48 faiz oranı sunuyor.

Akbank Konut Kredisi 

Akbank 5 yıldan 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırımlarında %1.49 faiz oranı uyguluyor.

ICBC Konut Kredisi 

ICBC Bank kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi kampanyası kapsamında 10 yıla kadar tüm vadeler için %1.49 faiz oranı ile kredi kullandırımı yapıyor.

VakıfBank Konut Kredisi 

VakıfBank’ta PPK öncesinde gerçekleştirdiği indirim sonrasında Sarı Panjur Konut Kredisi dalinde 10 yıl vadeye kadar %1.49 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.