Konut Kredisi Faiz Oranları için Kritik Gün!

Konut Kredisi Faiz Oranları için Kritik Gün!

Konut Kredisi Faiz Oranları için Kritik Gün 

Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı merakla umut ediliyor. Bankaların kredi faiz oranları üstünde direkt etkili olan repo faizleri için beklentiler neler? Konut kredisi faizleri düşecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Toplantısı bugün gerçekleşecek.  Haftalardır merakla beklenen Eylül ayı siyaset faiz oranları için için piyasalar indirime kati gözüyle bakıyor.

Merkez Bankası 2018 Eylül ayında siyaset faizlerini %24 seviyesine çıkardıktan sonrasında repo faizleri 2019 Temmuz ayına kadar değişmedi. Merkez Bankası siyaset faizlerinde 10 aylık durağan(durgun) dönemim arkasından Temmuz toplantısında 425 puan indirim uygulayarak faizlerini %19.75’e düşürdü.

TCMB’nin uzun süre sonrasında repo faizlerinde indirim uygulaması ile kredi maliyetleri düşen bankalar peş peşe konut kredisi faiz indirimi gerçekleştirmiş oldu. İlk tepki kamu bankalarından geldi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank konut kredisi faizlerini %1’in altına indirdi. Hususi bankalar ise kademeli faiz indirimleri devam ediyor.

Para Politikası Toplantısı öncesinde en düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının sunmuş olduğu %0.99 seviyesinde. Hususi Bankalarda ise en düşük konut kredisi seviyesi %1.2 düzeyinde. Ortalama konut kredisi faiz oranları ise %1.62’ye geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı ile konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 100.000 TL’lik kredinin 5 yıl vadede aylık ödemeleri ortalama 2.200 TL oluyor. Toplam geri ödeme ise 133.000 TL’ ye denk geliyor.

Politika Faizlerinde İndirim Beklentisi Ne Kadar?

Ekonomistler Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında da faiz indirimine gideceğine kati gözüyle bakarken genel beklenti 200 ile 300 puan içinde içeriyor. Bazı kuruluşların beklentileri şu şekilde;

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell, TCMB’nin bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısında siyaset faizini 300 baz puan düşürerek %19,75’ten %16,75’e çekebileceği öngörüsünde bulunmuş oldu.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuveyde TCMB’nin siyaset faiz oranını 250 baz puan indirerek %19,75’ten %17.25’e çekeceği öngörüsünde bulunmuş oldu.

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen ise TCMB’nin siyaset faizini 250 baz puan düşürerek %17,25’e indirebileceğini öngördü.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Hasret Bayraktar Gökşen da Para Politikası Kurulu toplantısında 250 baz puan indirim beklediklerini belirtti.

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer Kömürcüoğlu ise PPK toplantısında faiz indirim beklentilerin 250 baz puan seviyesinde, takip eden iki görüşmede da toplamda 200 baz puan indirim beklediklerini söylemiş oldu.

AA Finans’ın Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi’ne bakılırsa, ankete katılan ekonomistlerin siyaset faizine ilişkin indirim beklentilerinin medyanı 250 baz puan oldu. Tüm ekonomistler faiz indirimi beklerken, tahminler en düşük 175, en yüksek 375 baz puan indirim içinde içeriyor.

Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

Repo faiz indirimi sonrasında kredi maliyetleri düşen bankaların konut kredisi faizlerinden indirim hayata geçirmeye devam etmesi tahmin ediliyor. Merkez Bankası’nın Temmuz da gerçekleştirdiği 425 puan indirimin arkasından %1.9 seviyesinde yer edinen konut kredisi faiz oranları 28 puan düşüşle %1.62’ye geriledi. En düşük %1.5 olan tabela konut kredisi faiz oranı da %0.99’a düştü.

Beklentilerde olduğu şeklinde repo faizlerinde averaj 300 puanlık bir indirim daha olması durumunda döviz kurunda negatif bir durum yaşanmaması halinde kredi faizlerinin düşmesi tahmin ediliyor. Beklenti hususi bankaların da dahil olduğu birçok bankanın konut kredisi faizlerinin %1’in altına inmesi ve en düşük konut kredisi seviyesinin daha da düşmesi yönünde.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.