Konut Kredisi Faiz İndirimleri Yavaşladı mı?

Konut Kredisi Faiz İndirimleri Yavaşladı mı?

Konut Kredisi Faiz İndirimleri Yavaşladı mı?

Yaklaşık iki aydır siyaset faizlerindeki düşüşün de etkisiyle bankalar ard arda kredi faiz oranlarında indirimler uyguladı. Son günlerde faizlerde yaşanmış olan düşüşler azaldı. Konut kredisi faiz indirimleri yavaşladı mı?

Merkez Bankası’nın 25 Temmuz ve 12 Eylül’de son iki Para Politikası Toplantısında arka arkaya toplamda 750 baz puan indirim gerçekleştirmesinin arkasından bankaların kredi faiz oranları hızla düşüş sergiledi. Yaklaşık iki aylık süreçte derhal her gün değişik bir bankadan faiz indirim haberi gelirken kurdaki hareketlilik sonrasında faiz indirimleri yavaşladı.

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın Temmuz ayı siyaset toplantısının derhal arkasından duyurduğu ve Ağustos başı itibariyle uygulamaya başladığı kampanyalı %0.99 konut kredisi faiz oranının hemen hemen altına inen oran olmadı. Kamu bankaları ilerleyen süreçlerde taşıt kredisi kampanyasında faiz oranlarını %0.49’a ve gerekseme kredisi için de %1.25’e kadar düşürse de konut kredisi faiz oranları durağan(durgun) kaldı.

Ağustos başından itibaren averaj tabela konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş 38 baz puanı bulurken son 10 günlük süreçte yaşanmış olan değişiklik yalnız 6 puanda kaldı. Hafta başından itibaren konut kredisi faiz oranlarında indirimi tatbik eden banka sayısı yalnız iki de kaldı.

Hafta başından itibaren kurda yaşanmış olan dalgalanma ve Barış Pınarı Harekatı’nın hazırlıkları kredi faiz oranlarındaki düşüş ivmesini yavaşlattı. Dün ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu bilgilendirmek amacıyla sunum gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, iç talepteki artışın devam etmiş olduğu ve cari işleme eğiliminin sürdüğüne değinerek enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki davranışlarında ölçülü duruşun sürdürülmesi icap ettiğini vurgusunda bulunmuş oldu.

Son veriler ışığında enflasyonun tek haneye düşmesi ile Merkez Bankası’nın 24 Ekim’de gerçekleştireceği Para Politikası Toplantısı’nda indirimin devam etme ihtimali güçlenmişti. Uysal’ın açıklamaları da piyasalarda indirimi destekleyici şekilde yorumlandı.

Gözler Ekim ayı siyaset faizlerine çevrildi. Lirada siyasal sebeplerle beklenmedik kıymet kayıpları yaşanmadıkça repo faiz indirimlerinin devam etmesi planlanıyor. Arka arkaya üçüncü kez yaşanması olası indirimin arkasından ise konut kredisi faiz oranlarında indirimlerin tekrardan hızlanması planlanıyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore 10 Ekim itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyaları dahilinde %0.99 oranında sunuluyor. Hususi bankalarda ise en uygun konut kredisi faiz oranı %1.11 seviyesinde.

Güncel olarak 175.000 TL tutarda kredi için 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin en düşük aylık ödemeleri 2.500 TL oluyor. aynı kredinin harcamalar hariç toplam geri ödemesi ise 300.000 TL oluyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.