Konut Kredisi Faiz İndirimleri Devam Edecek mi?

Konut Kredisi Faiz İndirimleri Devam Edecek mi?

Konut Kredisi Faiz İndirimleri Devam Edecek mi?

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası kamu bankalarının indirimleri ile başlamış olan konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendi devam edecek mi ? Dövizdeki dalgalanma konut kredisi faizlerini negatif etkisinde bırakır mi?

Temmuz sonunda TCMB’nin repo faizlerinde 10 ay sonrasında indirim uygulaması ile kredi maliyetleri düşen bankalar hızla konut kredisi faizlerini düşürmeye başladı. Ağustos başlangıcında kamu bankalarının dev indirimi ile hız kazanan düşüş trendi hususi bankaların ard arda faiz indirimleri ile devam ediyor. Peki faiz indirimleri devam eder mi?

Uluslararası piyasada Çin/ABD tecim savaşları sebebiyle gerilimin artması ile yuan spot piyasada 11 senenin, likit işlemlerde ise zamanı dip seviyesini kontrol ederken bu riskten kaçış likit piyasada dolar/TL’nin de 6.47 seviyesine kadar yükselmesine niçin oldu. Güne dalgalı başlamış olan dolar likit piyasada 6 seviyesinin üstünde kalıcı olmayarak haftanın ilk işlem gününü 5.80’li seviyelerde tamamladı.

Ons tarafındaki yükselişin yanında dolar kurunun Asya seansında özgür piyasada 6,40’a kadar yükselmesi ile yurt içinde gram tutarları zamanı üstün derece elde etti. Gram altın, özgür piyasada 320 TL’ye kadar yükselmesinin peşinden yurt içi seansta 295 TL’ye çıktı. Gram haftanın ilk gününü 285 seviyelerinde tamamladı.

Uluslararası piyasalarda yaşanmış olan gerginlikle dalgalı seyreden döviz kuru ve kıymetli maden tutarları konut kredisi faizlerinin düşmesini bekleyen tüketiciyi tedirgin etti.  Fakat yaşanmış olan dalgalanmalar faiz oranlarındaki düşüşü durdurmadı.

Ağustos ayının son haftasına da düşüşle başyan konut kredisi faiz oranlarının tüm bankaların tabela konut kredisi bazında averajı %1.69’a geriledi. Ortalama konut kredisi faizleri son 2018 Temmuz ayından sonraki en düşük seviyesine indi.

Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyaları kapsamında sunulan %0.99 faiz oranı olmaya devam ediyor. Hususi bankalarda faiz indirimleri devam etsede en düşük konut kredisi faiz oranı hemen hemen %1.34 seviyesinde.

Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa 27 Ağustos itibariyle en uygun konut kredisi faiz oranı üstünden konut kredisi hesaplama yapıldığından 250.000 TL’lik kredinin toplam geri ödemesi 428.000 TL oluyor. Kredinin aylık taksitleri ise ortalama 3.500 TL’ ye denk geliyor.

Konut Kredisi Faizleri Eylül Ayında Düşmeye Devam Eder mi?

Eylül ayında gözler faiz oranlarının durumu için Merkez Bankasının Para Politikası Toplantısı’nda olacak. Toplantıda repo faizlerinde bir indirim daha gerçekleşmesi halinde beklenti konut kredisi faizlerinin oldukça daha süratli düşmesi yönünde. Fakat internasyonal risklerin ve döviz kurunda yaşanmış olan dalgalanmaların siyaset faizlerinin düşmesi ile birlikte risk teskil etme olasılığı artıyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.