GayrimenkulEks

Kış Aylarında Elektrik Fiyatı Zamlanacak

2017 yılı önceki yıllar ile kıyaslandığında kurak bir yıl oldu. Önemli barajlardaki su kayıpları dikkate alındığında yüzde 26,5’lik düşüş olduğu ifade edildi.

Kış Aylarında Elektrik Fiyatı Zamlanacak

2017 yılı önceki yıllar ile kıyaslandığında kurak bir yıl oldu. Önemli barajlardaki su kayıpları dikkate alındığında yüzde 26,5’lik düşüş olduğu ifade edildi.

Türkiye son yılların en kurak dönemlerinden birini 2017 yılında geçirdi. Yaşanan kuraklık nedeni ile ülkemizin önemli barajlarından olan Atatürk, Keban ve Karakaya barajlarında yapılan incelemelerde doluluk oranlarında yüzde 26,5’lik düşüş yaşandı. Su ile elektrik üretiminde kısıtlamaya gidilerek doğalgaz kullanımı arttırılacak.

Suyun Elektrikte Payı Azaltılıyor

Uzmanlar doğalgaz ile elektrik üretimi nedeni ile 2018 yılında yeni zamların kapıda olduğunu ifade ediyor. Zira su az olduğu için su yerine doğalgaz ile elektrik üretiliyor ve bu nedenle hem doğalgaz hem de elektrik faturalarına yeni zamların yansıyacağı tahmin ediliyor. Barajların doluluk oranları ile ilgili elde edilen verilere göre ise 2016 yılında barajlara 63.7 milyar metreküp su doldu. Fakat 2017 yılındaki yüzde 26,5’lik gerileme ile 46,6 metreküp su dolduğu ifade edildi. Yaşanan gerileme nedeni ile devletin planladığı elektrik üretim oranlarında istenilen seviyeye ulaşılamadı. Geçtiğimiz yıl kuraklıklar nedeni ile elektrik üretiminde kullanılan su oranı yüzde 24,8’den yüzde 19,8’e indirildi.

Doğalgaz 16 Kuruş Daha Fazla

Yeni yıl ile beraber de elektrik üretimi için suyun katkısı azaltılarak devam ediyor. Kuraklık yaşanmasına rağmen 2017 yılının Aralık ve Kasım aylarında faturalara düşüş yansıtılması için sudan elektrik üretim oranının arttırıldığı iddia ediliyor. Su elektrik üretimi yapıldığında birim maliyeti 4 kuruş olarak ifade edilirken doğalgaz ile üretim yapıldığında ise bu maliyetin 20-21 kuruş civarında olduğu belirtiliyor. Bu oranlar baz alındığında doğalgaz ile üretimde birim maliyet 5 kat daha fazla olduğu için vatandaşın ekonomisini yeni zamlar bekliyor.

Benzer Haber:  2018 Yılı Tanıklık Ücretleri Belli Oldu
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Kartal, Royal Garden ile Hayat Buluyor!
Remax Premium, Çok Sayıda Gayrimenkul Danışmanı Alımları Gerçekleştirecek!
Avrupalıların Yerini Ortadoğulu Emlak Yatırımcıları Aldı!
O Dev Firmanın Bulgaristan’da Açılan Mağazasına Yoğun İlgi!
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ