Bankalar Katılım Bankası Nedir? Diğer Bankalardan Farkı Nedir?

Katılım Bankası Nedir? Diğer Bankalardan Farkı Nedir?
K

Her türlü banka faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ya da zarara katılma prensipleri ile çalışan bankalardır. Bu bankalar müşterilerinden aldığı yatırım paylarını ticari ve sanayi yatırımlarında değerlendirir, bunun sonucunda oluşan kar ve zararı müşterileri ile paylaşır. Yapılan bu işlemlerin hepsi faizsiz finans prensipleri ile yapılır.

Katılım Bankalarının Özellikleri ve Çalışma Prensipleri

Katılım Bankalarının çalışma alanları ve özellikleri diğer bankalara göre farklıdır. Katılım bankalarının en büyük özelliklerinden birisi faiz ile ilgili hassas düşüncelere sahip kişilerin de yatırım yapabilmesini sağlamalarıdır. Bu bankalarda nakit kredi sistemi yoktur. Belgeli ve kayıt altındaki işlemlerin finanse edilmesi söz konusudur. Katılım bankalarından kredi talep eden kişiye direk olarak anapara verilmez.

Müşterinin ihtiyaç duyduğu mal, eşya banka tarafından satıcıdan alınır ve müşteriye kiralanır ya da vadeli olarak satılır. Katılımcıların yatırımları TL, USD ve EURO cinsinden toplanır. Katılım bankaları tarafından müşterilerine belirli bir gelir taahhüdünde bulunulmaz. Katılım bankaları ne kadar faizsiz bir kazanç sistemine dayalı olarak çalışsa da, diğer banlar gibi gelir etme amaçları vardır. Bu gelir elde edilen para ile değil; yatırım ile alınan bir malın alım satımı ile gerçekleşir.

Katılım Bankalarının Sunduğu Diğer Hizmetler

Katılım bankaları faizsiz kazanç sağladıkları için her ne kadar diğer bankalardan farklı olarak algılansa da diğer bankalar gibi standart hizmetleri de bulunur. Bu bankalar da diğer bankalar gibi çalışmakla beraber sadece faiz ve yatırım bakımından diğerlerinden farklılıklar gösterir.

Her bankadan yapılan ATM hizmeti, telefon ve internet bankacılığı, döviz alım-satım işlemleri, Kredi kartı hizmetleri, elektrik-doğalgaz-su-telefon benzeri faturaların ödenmesi, yurt içi-yut dışı para transferleri, çek senet tahsili gibi günlük işlemleri katılım bankaları aracılığı ile de yapılır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,505BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,412TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,856TakipçilerTakip Et