Ekonomi Kartlı Online İşlem Onayı Ertelendi! Ödeme Talimatları Etkilenmeyecek!

Kartlı Online İşlem Onayı Ertelendi! Ödeme Talimatları Etkilenmeyecek!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), banka ve kredi kartları için yeni düzenlemelerin getirilmesine ilişkin kararlar alınmıştı. Bu karar, internetten yapılan online alışverişler kapsamındaydı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), banka ve kredi kartları için yeni düzenlemelerin getirilmesine ilişkin kararlar alınmıştı. Bu karar, internetten yapılan online alışverişler kapsamındaydı.

Yapılan alışverişler için bireylerin izninin olması, bunun için ise onay vermeleri yönünde karar alınıp, bugün başlanacağı söylenmişti. Ancak BDDK’dan açıklama geldi. Alınan kararların uygulanacağı ama bugün başlamayacağı söylendi.

Kartlı Online İşlemler Ertelendi! 31 Aralık’ta Başlayacak!

BDDK’nın yaptığı açıklamaya saatler kalmışken BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben tekrardan yeni bir açıklama yaptı. Banka kartlarının elektronik ticarette kullanılması için kurulun aldığı kararın tarihinin ertelendiği söylendi. Bireylerin isteklerinin alınması sonrası kartların kullanıma açılacağı ve bu sistemin 17 Ağustos günü başlayacağı söylenmişti. Bankaların da yine bu tarihe kadar tüm işlemlerinin tamamlanması söylenip, herhangi bir aksaklık yaşanmaması için 6 ay süre verilmişti. Alınan kararlar 2017 şubat ayında duyurulmuştu. BDDK’dan gelen açıklamaya göre bu tarih 31 Aralık 2017 Pazar gününe ertelendi.

Finansal tüketicilerin korunması için alınan kurul kararı tekrardan masaya yatırıldı. Kart sahiplerinin mağdur olmaması, sistemde yavaşlama, aksama olmaması için erteleme kararı alındı. Ayrıca 170 milyona yakın kart kullanıcı bulunduğu için bankaların da yükleri çok fazla olduğu açıklaması yapıldı.

Alınan Kararlar Hangi Kartları Kapsıyor?

Gelecek olan yeni uygulama bireysel müşterilerin kullanmış oldukları tüm banka ve kredi kartları için geçerli olacak. Yani bankalar tarafından müşterilerine gönderilen tüm kartlar doğrudan e-ticaret işlemlerine kapalı vaziyette gönderilecek. Bireylerin ellerinde var olan kartlar ise e-ticaret işlemleri için kapatılacak. Kartların tekrardan açılması için kişilerin kendi onaylarının olması gerekecek.

Banka ve Kredi Kartları Hangi İşlemlere Kapalı Olacak?

  • Yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen bütün elektronik alışverişler
  • Mobil üzerinden gerçekleştirilen ödemeler
  • E-Ticaret alışverişler
  • Film, müzik ve benzeri gibi abonelikler

BDDK’nın Yeni Uygulamasından Etkilenmek İstemeyenler için 3 Farklı Yöntem

1.Yöntem: Kart bankası ile görüşmeniz

2.Yöntem: Kartınızın bankasının mobil ya da internet şubesine giriş yapmanız ve ayarlar sekmesinden kendi onayınızı vermeniz

3.Yöntem: Şubeye gitmeniz ve ilgili kişilerle görüşüp, onay vereceğinizi ibraz etmeniz

Dikkat! Ödeme Talimatları Bu Uygulamanın Dışında!

Eğer kullanmış olduğunuz kartınızın öncesinde vermiş olduğunuz bir ödeme talimatı bulunuyor ise bunlar yeni uygulamadan etkilenmeyecekler. Yani onay vermemiş dahi olsanız kartınız bu işlemleri yapmaya devam edecek. Peki nedir bu işlemler?

  • Sigorta ödemeleri
  • Eğitim ödemeleri
  • Aidat Ödemeleri
  • Hizmet Ödemeleri vb…
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,437BeğenenlerBeğen
9,085TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,738TakipçilerTakip Et