İstanbul Toplu Taşıma Araçlarında Zam Uygulaması Bugün Başlıyor!

İstanbul'da bugünden itibaren toplu taşıma araçlarına zam yapıldı.

İstanbul Toplu Taşıma Araçlarında Zam Uygulaması Bugün Başlıyor!

İstanbul’da bugünden itibaren toplu taşıma araçlarına zam yapıldı.

1 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Toplu Taşıma Araçlarında zam yapılacağı açıklanmıştı. Bugünden itibaren zamlı tarife uygulanmaya başlayacak.

İstanbul Toplu Taşıma Araçlarında Zam Tarifesi Düzenlemesi!

Trafiğin çok yoğun, ulaşımın çok olduğu İstanbul’da toplu taşıma araçları çok sık tercih ediliyor. Kendi aracı olanların bile toplu taşımanın kullanıldığı İstanbul’da hem zamandan hem nakitten kar etmek hem de trafiğe katlanmak zorunda olmamak için kullanılıyor.

İstanbul’un hayat sularından biri oan toplu taşıma araçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin kararı ile ücret tarifelerin tekrardan düzenlemeye girdi.

Yeni uygulama ile birlikte tam bilet ödemeleri 2,60 Türk Lirasına, öğrenci ödemeleri 1,25 Türk Lirasına ve indirimli bilet ödemeleri 1,85 Türk Lirasına yükseldi. Yeni karar ile birlikte Otobüs, Özel Halk Otobüsü ve İETT ile deniz ve raylı ulaşım sistemlerindeki ücret tarifeleri tekrardan ele alındı. Tam aylık mavi kartı ödemesi 205 Türk Lirası, indirimli aylık mavi kart ödemesi 125 Türk Lirası, öğrenci aylık mavi kart ödemesi ise 85 Türk Lirası olarak belirlendi.

İstanbulkart ile yapılan kontörlü ulaşımlarda ilk biniş fiyatı öncesinde tam bilet 2,30 Türk Lirasıydı. Şimdi 2,60 Türk Lirası oldu. Benzer şekilde öğrenci bileti 1,15 Türk Lirasından 1,25 Türk Lirasına, indirimli bilet 1,65 Türk Lirasından 1,85 Türk Lirasına çıktı. Aktarmalı biniş ücretlerinde ise durum şöyle; tam bilet 1,65 Türk Lirasından 1,85 Türk Lirasına, öğrenci bileti 0,50 Türk Lirasından 0,55 Türk Lirasına, sosyal kart ise 0,95 Türk Lirasından 1,10 Türk Lirasına çıktı

Yapılan açıklamalara göre  indirimli gruplar için 200, tam için 180 olan biniş hakkının hepsinin kullanılması durumunda aylık mavi kart ücret avantajı sağlanacağı bildirildi.

Jetonlarda ve tek seferlik kullanılan biletlerde yapılan düzenlemelerde aşağıdaki gibidir.

  • Jeton = 5 Türk Lirası
  • Tek Geçişli Bilet = 5 Türk Lirası
  • 2 Geçişli Bilet = 8 Türk Lirası
  • 3 Geçişli Bilet = 11 Türk Lirası
  • 5 Geçişli Bilet = 17 Türk Lirası
  • 10 Geçişli Bilet = 32 Türk Lirası

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.