İşsizlik Maaşında Devrim Gibi Yeni Düzenleme!

İşsizlik maaşı alanlara müjdeli haber geldi.

İşsizlik Maaşında Devrim Gibi Yeni Düzenleme!

İşsizlik maaşı alanlara müjdeli haber geldi.

Ulusal İstihdam Projesi kapsamın hükümetin yaptığı çalışmalar hiç ara vermeden devam ediyor.  Proje kapsamında işsizlik sigortasından faydalanmalar daha kolay hale gelecek. Ayrıca iş bakanları daha cezbedici yeni düzenlemeler de mevcut.

İşsizlik Maaşı Hakkında Detaylar

Yeni düzenlemeler ile beraber aylıkların alımları kolay hale gelecek. Maaşlarda artışlar yapılacak. Ayrıca süreler biraz daha uzayacak.

İşsizlik maaş alımlarının üst sınırı yükselecek. Ödeme sürelerinde yeni değişiklikler yapılacak. Maaş ödemeleri yüksek seviyeden başlayıp düşüğe doğru devam ederek vatandaşların iş aramaları sağlanacak.

Resmi gazetelerde yapılan haberlere göre yapılan çalışmaların yasaya dönüştürülmesi gibi bir durum söz konusu olursa asgari ücretler değişecek. Asgari ücretin yüzde 80’lik kısmına kadar olan üst sınır 2.000 TL ile 2.500 TL arasında olacak.  Yine maksimum 10 aylık olan ödeme süresi artırılacak. Bu süre 12 ay ile 14 ay arasında değişen süreye çıkarılacak.

İşsizlik Maaşı Almak Kolaylaşacak!

İşsizlik maaşı alımlarının daha kolay alınması yönünde söylemler gündemde. Bugün 3 sene de 600 günlük primi olmayan ve buna ek olarak 4 aylık sürede primlerinin ödemelerini yapmamış bireyler işsizlik maaşından yararlanamıyor. Son 4 ay koşulu özellikle hasta olan yahut herhangi bir sebepten işlerinden kısa süreli ayrılmış olanların maaş almaları daha zor. Hükümet, bu koşulların daha hafif hale gelmesi için çalışmalarda bulunuyor.

Diğer bir yandan ise sebep göstermeden işlerinden ayrılan vatandaşlar işsizlik maaşından yararlanamıyor.  Fakat İş Kanun’un “haklı fesih” diye açıkladığı tanıma göre ülkemizde çalışan her vatandaşların işsizlik maaşından yararlanmaya hakkı var. Haklı fesih tanımına göre işinden ayrılan, istifa eden her vatandaş haklı olduklarını ispatlayabildikleri durumda maaş alabiliyorlar.

Haklı Fesih tanımına giren sebepler;

  • Maaş Ödemelerinin Yapılmaması
  • Gerçek Ücretlerin Ödenmemesi
  • Mobbing
  • Ahlak Kurallarının Dışına Çıkılması
  • Sağlık Durumlar vb…

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için işten ayrılma süresinden 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerekiyor.

Yeni Düzenleme ile Esnaflar da İşsizlik Maaşı Alabilecek!

1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek olan düzenleme ile birlikte  Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. Sandık prim ödemesi, sigortalı çalışanların prime esas günlük kazançları, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olmak üzere ücret ödenmesi gerekecek. 4 ay sürekli olarak istihdam etmiş vatandaşlara maaş verilecek. Peki bu nasıl olacak?

3 senede;

  • 600 günlük sandık prim ödemesi yapanlar = 180 gün
  • 900 gün ödeme yapanlar = 240 gün
  • 1080 gün ödeme yapanlar = 300 gün arayla olmak üzere işsizlik maaşları verilecek.

Ödeneklerin günlük tutarları ise ortalama elde edilen kazancın yüzde 40’ına tekabül edecek.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.