İnternet Alışverişleri için Son 2 Gün! Banka Banka Tüm Detaylar!

İnternet Alışverişleri için Son 2 Gün! Banka Banka Tüm Detaylar!

İnternet alışverişleri için son gün 16 Ağustos Çarşamba.

İnternet alışverişleri için son gün 16 Ağustos Çarşamba.

Yaşadığımız dönemde internet kullanımlarının sürekli arttığını söyleyen İEÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yetkiner, akıllı telefonlarında işlem hacimlerinin devamlı olarak artış göstermesi ile mobilleşme çağının başladığını, 2016 yılında alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirenlerin ise oranının yüzde 34,1’e kadar arttığını söyledi.

Kredi kartlarının internet kullanımına açık olması için 17 Ağustos Perşembe gününden sona müşteri onayı gerekeceğine değinen Hakan Yetkiner, BDDK’nın internet alışverişlerinde meydana gelen ticari zararlarda vatandaşların da sorumluluk almasını istediğini söyledi.

Ülkemizdeki kredi kartı ve banka kartı kullanıcı sayısının toplamda 176 milyon adet olduğunu söyleyen Yetkiner, alınan kararların çok doğru olduğunu, fakat alınan önlemlerin güvenli internet kullanımı için yeterli olmadığını söyledi. Alınan kararların kesinlikle çok sayıda soruna karşı önlem getireceğini söyleyen Yetkiner, daha bilinçli tüketicilerin olacağını, ilk sırada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yer almak üzere tüm kurumlarında bu kapsamda önlemler alması gerektiğini, internet güvenlik program sayısı ile virüs programlarının sayısında artış olması gerektiğini, korsan kullanımların engellenmesi gerektiğini söyledi.

BDDK’nın aldığı kararı ile birlikte internet üzerinden alışveriş yapmayanlar için, hatta ve hatta internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapma işlemini gerçekleştirmeyi bilmeyen vatandaşlar için çok güzel bir karar. Fakat kredi kartı ve banka kartlarının elektronik alışverişlere açmak isteyen vatandaşların ise bilmesi gereken bir kaç önemli husus var.

Alınan Karar Hangi Kartlar İçin Geçerli?

BDDK’nın almış olduğu kart, kredi kartı ve banka kartlarının hepsi için geçerli olmaktadır. 17 Ağustos’tan sonra herkesin internet alışverişi için işlemleri kapalı konumda olacak. Kartlar için onay verilmemiş ise online alışverişler kapatılacak.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Hangi İşlemlere Kapalı Olacak?

Bireylerin yurt içi ve yurt dışı kapsamında gerçekleştirebileceği tüm elektronik ticaret işlemleri kapalı konumda olacak.

Kartların Kullanıma Açılması için Ne Yapılması Gerekmektedir?

Bunun için ilgili banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için 3 farklı seçenek mevcuttur.

 • bireylerin mobil ya da internet şubesindeki kişisel ayarlardan kendilerinin ticaret işlemlerine onay vermesi.
 • telefon bankacılığı
 • banka şubesine gitmek

Peki Ödeme Talimatlarına Ne Olacak?

Kartlardan verilmiş olan ödeme talimatları söz konusu uygulama dışındadır. Kartınızdan aidat, hizmet ve benzeri gibi talimatlı ödemeleriniz mevcut ise bunlar etkilenmeyecek.

Bilgi Alacak Mıyım?

Evet. Bankalar size kartınızın durumuna ilişkin olarak bilgilendirme yapacak. Eğer aklınızda kalan sorular ve cevapları var ise bankaya danışmanız gerekmektedir.

Bankaların Onay Süreçleri;

 • Garanti Bankası:  ONAY ve kartınızın son 6 hanesini yazmanız, sonrasında 3340’a mesaj atmanız gerekmektedir. Eğer Paracard’a sahipseniz AÇIK yazıp aynı işlemleri yapmalısınız. Aynı zamanda internet ve mobil şubesinden de yapabilmektesiniz.
 • Türkiye İş Bankası:  SANALONAY ve kartınızın son 6 hanesini yazmanız, sonrasın ise 4402’ye mesaj atmanız gerekmektedir. Yine Türkiye İş Bankası için de müşteri hizmetlerini arayabilir, internet ve mobil bankacılık ya da şubelerden de işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Akbank: INTERNET yazmanız ve 8885’e mesaj atmanız gerekmektedir. Diğer yöntemler ise müşteri hizmetlerini aramak, mobil bankacılık ya da banka şubeleridir.
 • Yapı Kredi Bankası: AÇIK yazıp sonrasında bir boşluk ile kart numaranızı yazmanız, 4944’e mesaj göndermeniz, müşteri hizmetlerini aramanız, internet şubesi ya da banka şubesidir.
 • QNB Finansbank:  Birer boşluk ile INTERNET ve kart numarasının son 4 hanesini yazmanız ve sonrasında 2273′ mesaj atmanız ya da yine diğer bankalarda olduğu gibi müşteri hizmetlerini aramak, mobil üzerinden bireysel gerçekleştirmek ya da şubeleri ziyaret etmek.
 • TEB: Birer boşluk ile AÇIK ve kartın son hanesini yazıp, 2941’e mesaj atmak, müşteri hizmetlerini aramak, ATM’lerden, şubelerden, CEPTETEB internet şubesinden.
 • Halkbank: ONAY yazmanız ve 3404′ mesaj atmanız, Halkbank Dialog’u aramanız, internet şubesi ya da banka şubesi
 • Ziraat Bankası: Müşteri Hizmetlerini aramak, internet şubesi ya da bana şubesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 • ING Bank: Birer boşluk bırakarak ONAY ve kartın son 4 hanesinin yazılması sonrasında 2205’e mesaj atılması, müşteri hizmetlerinin aranması, internet bankacılığı üzerinden bireysel olarak yapılması ya da banka şubelerine gidilmesi.
 • Vakıfbank: Yine kelimeler arasında boşluklar bırakılarak ONAY ve kartın son 6 hanesinin yazılması, 6635’e mesaj atılması, Müşteri Hizmetleri aranarak yapılması, şubelere gidilmesi ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilmesi.
 • Denizbank: Eğer tüm Denizbank kartlarınız için yapacaksınız HEPSI yazmanız ve sonrasın 3280’e mesaj atmanız gerekmektedir. Ancak sadece bir kartınız için onay vermek isterseniz sırası ile SANAL ve kartınızın son 6 hanesini yazmanız, 3280’e mesaj atmanız gerekmektedir. Bu işlemleri müşteri hizmetlerini arayarak, mobil bankacılık üzerinden ya da Denizbank şubelerine giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.