İndirimler Sonrası Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum!

İndirimler Sonrası Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum!
İndirimler Sonrası Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum
Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan indirimler dünde devam etti. Haftanın son işlem gününde konut kredisi faiz oranlarında son durum ne oldu? Hangi bankalar konut kredisi faizlerini indirdi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları yükselişte olduğu yaklaşık üç ayın ardından bu hafta tekrar düşüşe geçti. 11 Haziran’da başlayan indirimler son üç gündür devam ediyor. Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş devam eder mi?

Konut kredisi faiz oranları döviz kurundaki hareketlerden sert etkilenişini sürdürüyor. Dolardaki son hafta gerilemeden destek alan gelişen ülke varlıkları, petroldeki düşüşle beraber yükseliş yaşadı ve TL’de bu yükselişe eşlik etti, ancak haftanın devamında yurt içi gelişmeler TL tarafında yeniden değer kaybına neden oluyor.

Çarşamba günü PPK sonrası 5,78’e gerileyen USD/TRY kuru, ABD’de TÜFE’nin de zayıf gelmesi ile 5,7650’ye geriledi, ancak düşüş bu seviyede sınırlı kaldı. Kur, günün devamında yeniden 5,80 üzerine çıktı. Dün en düşük 5,80 seviyesini gören kur, günün devamında 5,8755’e yükseldi ve TL, dün dolar karşısında %1,20 kayıp ile en çok düşüş yaşayan gelişen ülke parası oldu.

Bankaların konut kredisi faiz oranları indiriminde etkili olan döviz kurundaki düşüş trendi devam ederse faiz oranlarının düşmesi tahmin ediliyor. Fakat kur son günlerde dalgalı seyrediyor. Dün kurda yaşanan artışın ardından DenizBank kampanyalı konut kredisi faiz oranlarında artışa gitti. Banka kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını 16 puan arttırdı.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan hızlı yükselişin ardından düşüş trendine giren konut kredisi faiz oranlarında ortalama %2.09’a düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı seviyesi halen 100.000 TL’ ye kadar kullanımlar için %1.55 seviyesinde. Özel bankalardaki en düşük konut kredisi düzeyi de %1.65’e kadar geriledi.

Hafta içinde kampanyalı konut kredisi kapsamında ICBC Bank, Akbank, ŞekerBank ,Akbank ve Garanti BBVA konut kredisi faiz oranlarında indirim uyguladı. DenizBank ise kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını arttırdı.

Konut kredisi faiz güncellemesine giden bankaların 10 yıl vadede konut kredisi faiz oranları şu şekilde; Akbank %2.06, ŞekerBank %2.47, HSBC %2.25, İNG %1.74, Garanti BBVA %1.85 kampanyalı konut kredileri için ICBC %1.65, DenizBank %2.05.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

Bankalardan 150.000 TL tutarda konut kredisi için en uygun faiz oranı üzerinden konut kredisi hesaplama yapıldığında 5 yıl vadede aylık taksitler 3.950 TL, 10 yıl vadede taksitler 2.880 TL oluyor. 10 yıl vadeli kredinin toplam geri ödeme miktarı ise 245.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.