İlkokul-Lise Mezunları İçin Sektörel Çalışma Alanları!

İş dünyası oldukça dinamik bir yapıda ve profesyonellikle ilerlemektedir. Bu profesyonellikle doğru orantılı olarak sektörün ihtiyacı olan nitelikteki personellerin özelliklerine her geçen gün yenisi eklenmektedir.

İş başvurularında sadece üniversite diploması yeterli gelmemekte, bunun yanında diğer bilgi ve becerileri ispatlayan sertifikalarda talep edilmektedir. Günümüzde sadece bir yabancı dil ne yazık ki yeterli değildir. Sektörel alanda en az 2-3 yabancı dil talep edilmekte ve iyi bir düzeyde yabancı dil kullanımı beklenmektedir. Bunun sebebi ise ticaretin globalleşmesi ve yabancı pazarlar ile iç içe çalışılmaya başlanmasıdır.

Maaşların oldukça yüksek ve çalışma şartlarının oldukça iyi olduğu sektörel alanda eleman ihtiyacı hiç bitmeyen bir unsurdur. Nitelikli ve istenilen özelliklerde elemanlar ne yazık ki kolaylıkla bulunamamaktadır. Peki bunca niteliğin ve özelliğin ön plana çıktığı sektörde, eğitimini tamamlayamayan veya okumayan kişilerin konumu nedir?

Okumayan kişiler sektörel alanda çalışabilir mi?

Bu sorunun cevabı tabi i evettir. Okumayan kişiler de sektörel alanda rahatlıkla iş bulabilir. Ancak tabi ki burada önemli olan konu kişinin kendini ne kadar yetiştirdiği ve hangi teknik donanımlara sahip olduğudur. İstenilen özellikleri sağladığınız zaman ve deneyiminiz varsa kolaylıkla sektörel alanda çalışabilirsiniz. Ancak diplomanız olmadığı için bu durum bir dezavantaj olacaktır ve ilerleyen süreçte yükselmenize engel olarak kariyerinizde hep aynı yerde kalmanıza neden olacaktır. Sektörel alanda alt kademelerde işe başladıktan sonra okulunuzu açıktan okuyabilir ve diploma alabilirsiniz. Bu sayede hem işin en altından başlayarak işi öğrenme şansınız olur, hem de kariyerinizde yükselme fırsatı yakalarsınız.

Sektörel alanda çalışmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • İş ilanlarını düzenli takip etmek: Sektörel alanda çalışmak için iş ilanlarını düzenli olarak takip etmeli ve iş başvurularında bulunmanız gerekmektedir.
  • Referans bulmak: Başvuru yapacağınız firmadan referanslarınız varsa işe girme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.
  • Kişisel gelişim: Eğer referans bulamıyorsanız bir kaç kursa giderek istediğiniz iş alanında kendinizi geliştirmek işe alımda size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.