Hangi Bankalar Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü?

Hangi Bankalar Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü?

Hangi Bankalar Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü?

Kamu bankalarının faiz indiriminin peşinden hususi bankalarda art arda faiz indirimi uygulamaya başladı. Hafta içinde hangi bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürdü?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz ayında siyaset faiz oranlarını düşürmesi ile bankaların tamamı kredi faiz oranlarında indirim uyguladı. Likidite maliyeleri düşen bankalar peş peşe konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor.

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin peşinden ilk ciddi faiz indirim tepkisini Ağustos başlangıcında Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank gösterdi. Ziraat Bankası öncülüğünde başlamış olan konut kredisi kampanyası dahilinde kamu bankaları 500.000 TL’ ye kadar %0.99 faizle konut kredisi kullandırmaya başladı.

Kamu bankalarının peşinden hususi bankalarda tüm hızı ile konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor. Bu hafta itibariyle Garanti BBVA, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, İNG, Akbank ve TEB konut kredisi faiz oranlarını düşürdü.

Bankaların konut kredisi faiz oranları averajı %1.75’e gerilerken en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı %0.99 olmaya devam ediyor. Hususi bankalarda ise konut kredisi faizleri hemen hemen %1’in altına inmedi. Hususi bankalarda görülen en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı bu hafta itibariyle %1.34’e geriledi.

Konut Kredisi Hesaplama 

En uygun konut kredisi faiz oranı üstünden 200.000 TL meblağ için 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama uygulandığında kredinin toplam geri ödemesi 342.500 TL’ ye denk gelirken aylık taksitleri ise 2.850 TL oluyor.

Hususi bankalardaki en uygun konut kredisi faiz oranı üstünden aynı koşullarda konut kredisi hesaplama yapıldığında ise kredinin toplam geri ödemesi 403.000 TL, aylık taksitleri ise 3.360 TL oluyor.

KrediPazari.com araştırmalarına gore 19-23 Ağustos haftasında konut kredisi faiz oranlarında indirim tatbik eden bankalar şu şekilde;

İNG Konut Kredisi 

İNG konut kredisi faiz indirimi sonrasında 3 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.34 faiz oranı kullandırmaya başladı. Bankanın söz mevzusu kampanyalı oranlarından yararlanmak için konut kredisine ek sigortaların kullanılması gerekiyor.

TEB Konut Kredisi

TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar %1.35’e düşürdü.

Akbank Konut Kredisi

Akbank indirim sonrasında 4 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.35 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

Garanti BBVA Konut Kredisi

Garanti BBVA 1 yıl vadeye kadar %1.45, 2 yıl vadeye dek %1.37 ve 3 ile 10 yıl vade içinde %1.36 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı 

Kuveyt Türk Katılım Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %1.37 kar oranı oranı ile konut finansmanı kullanılıyor.

QNB Finansbank Konut Kredisi 

QNB Finansbank indirim sonrasında 10 yıla kadar tüm vadelerde %1.59 konut kredisi faiz oranı uygulamaya başladı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.