Fransa’dan Tarihi Karar: Hem Dizel, Hem Benzinli Araçlar Kaldırılıyor!

Hulot, Bakanlıkta görevde bulunacağı dönem boyunca gerçekleştirmeye hedeflediği uygulamalar hakkında bir açıklamada bulundu.

Hulot, Bakanlıkta görevde bulunacağı dönem boyunca gerçekleştirmeye hedeflediği uygulamalar hakkında bir açıklamada bulundu.

Hulot yapmış olduğu açıklamasında, dizel ve benzinli motora sahip olan araçların, hava kirliliğine neden olması sebebiyle, 2040 yılına kadar satışının kaldırılacağını belirtirken, gerçekleştireceği bu uygulamanın kendisi için bir devrim niteliğinde olduğunu da dile getirdi.

Dizel ve benzinli motora sahip olan araçların yerine hibrid ve elektrikli araçların satışa çıkarılacağını da belirten Hublot, araç üretimi yapan şirketlerin bu güce sahip olduklarını da ifade etti.

Tüm bunların yanı sıra Hublot, gerçekleştireceği bu uygulamada1997 modelin altında olan benzinli motora sahip olan araçları ve 2001 modelin altında olan dizel motora sahip araçları daha yeni ve daha az hava kirliliğine neden olan araçlarla değiştirmek isteyen araç sahipleri için prim verilecek olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Aşırı hava kirliliğine neden olması sebebiyle dizel ve benzin motorlu araç sahipleri için Paris Belediyesi tarafından bir takım kararlar alınmıştı.

Paris Valiliği tarafından alınan bu kararlar doğrultusunda, ocak ayı içerisinde Paris Belediyesinin isteği üzerine çok fazla kirliliğe neden olan bu 2001 modelin altındaki motorlu araçların hava kirliliğinin azaltılması adına 2 gün boyunca saat 05:30’dan itibaren gece yarısına kadar trafiğe çıkması yasaklanmıştı.

Paris’te 1 Aralık 2016 tarihinde son 10 yılın en yüksek seviyesin ulaşmış olan bu hava kirliliği metreküpte 146 mikrograma erişmişti. AB üyesi kentlerde mevcut olan hava kirliliği metreküpte 80 mikrograma ulaştığı zaman hava kirliliği alarmı veriliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.