Eylül Ayında Hangi Bankaların Konut Kredisi Faizleri Düştü?

Eylül Ayında Hangi Bankaların Konut Kredisi Faizleri Düştü?

Eylül Ayında Hangi Bankaların Konut Kredisi Faizleri Düştü?

Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile süregelen bankaların konut kredisi faizlerindeki düşüş trendi Eylül ayında da hız kaybetmeden devam ediyor. Eylül ayında hangi bankalar konut kredisi faizleri düştü?

Merkez Bankası’nın Temmuz Para Politikası Faizlerinde indirim uygulaması ile hızlanan kredi faizlerindeki düşüş Ağustos ayında tüm hızı ile devam ettikten sonrasında Eylülde de düşüşünü sürdürüyor. Kamu bankalarının faizlerinde değişim olmasa da hususi bankaların kademeli faiz indirimleri devam ediyor.

Dün itibariyle hususi bankalardaki en düşük konut kredisini kullandıran banka sayısı ikiye çıktı. Kuveyt Türk Bankası’nın geçen hafta %1.29 olarak uygulamaya başladığı konut kredisi faiz oranlarına dün gerçekleştirdiği indirim sonrası İNG’ de dahil oldu. İki banka da kampanyalı konut kredisi faizleri için %1.29 faiz oranı sunuyor.

Eylül ayının ilk haftası itibariyle İNG, Şekerbank, QNB Finansbank, ve ICBC Bank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Konut kredisinde averaj tabela faiz oranı 6 Eylül itibariyle %1.63’e indi.

En düşük konut kredisi faiz oranı halen Ziraat Bankası, HalkBank  ve VakıfBank’ın sunmuş olduğu 15 yıl vadeye kadar kullanılabilen kampanyalı konut kredisi faizleri olmaya devam ediyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa en uygun konut kredisi faizi ile 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık ödemeleri 5 yıl vadede 3.330 TL, toplam geri ödemesi de 199.600 TL oluyor.

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam Edecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yapmış olduğu açıklamasında Merkez Bankası’nın repo faizlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Benim faize alerjim var, yüksek faize karşıyım” ifadelerini aktardı.

Merkez Bankası’ndan 12 Eylül’de gerçekleşecek Para Politikası Toplantısındaki faiz indirim ihtimalleri kuvetlenirken piyasaların genel beklentisi 200 ile 250 puan arası faiz indirimi gerçekleşmesi şeklinde.

Ekonomistlerin beklentisi repo faizlerinde beklenti yönünde indirimlerin gerçekleşmesi karşısında Eylül ayının ikinci yarısında konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün daha da hızlanacağı ve hususi bankaların da konut kredisi faizlerinin %1’in altına inebileceği yönünde.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.