Emlak Sektöründe Yaşanan Uyuşmazlıklar İstanbul’da Konuşuldu!

Emlak Sektöründe Yaşanan Uyuşmazlıklar İstanbul'da Konuşuldu!

Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde “Emlak Müşavirliği ve Emlak Sektöründe Yaşanan Uyuşmazlıklar” mevzusunda sektör temsilcilerinin katılımları ile toplantı yapılmış oldu. İstanbul’da meydana gelen görüşmede mevzuat, uygulamada karşılaşılan problemler ve bu sorunlara çözüm önerilerine ilişkin sektör temsilcileri ile istişarelerde bulunulmuş oldu.

Avrupa Komisyonu kapsamındaki Tüketicinin Korunmasının Güçlendirilmesi adlı proje kapsamında dört ana başlıkta meydana getirilen görüşmede tüketici uyuşmazlıkları, ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar, mesafeli sözleşmeler kapsamındaki problemler ve taşınmaz ticareti yönetmeliğinin uygulanmasında karşılaşılan problemler ile mevzuattaki değişlik gereksinimleri masaya yatırıldı.

Satıcı ve Sağlayıcılara Yönelik Bir Toplantı

Yapılan görüşmede bilhassa emlak sektörde yaşanmış olan problemleri mevzunun ilgilileri ile birebir aktarma fırsatı bulduklarını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Farklı mevzu ve başlıklarda emlak müşavirliği kapsamında yaşanmış olan sorunları ve bunlara çözümlerini gün boyu değişik açılarla ele alma fırsatı bulduk. Odalarımız ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, bakanlık yetkilileri, emlak portalları ve franchisee firmaları katkılar sağlamış oldu. Sektörümüzün hak etmiş olduğu itibara yetişmesi mevzusunda mühim bir adım atıldı” dedi.

Tüketicinin Korunmasını Önemsiyoruz

Emlak işletmeleri ve tüketicilerin haklarının korunmasını mevzusunda birçok düzenlemeye gerekseme bulunduğunu belirten Özelmacıklı “İşleme esas evraklardan, tapu işlemlerine, proje ve yabancılara satıştan devremülk problemlerine birçok tüketici problemi görüşmede konuşuldu. Ayrıca emlak işletmelerinin karşılaşmış olduğu haksız ticari uygulamalar ve yönetmeliğimizin uygulanmasında karşılaşılan problemler sektör temsilcilerimiz tarafınca dile getirildi. Bu düzenlemeler sonrasında gelecek dönemde sıhhatli işleyen bir sisteme kavuşabiliriz” dedi.

Sektör Temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşları Yer Aldı

Toplantıya Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezarete Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Oğuz Şahin, TKPG Mevzuat ve Rapor Değ. Dairesi Başkanı Hasan Mutaf, İç Ticaret Genel Müdürü Ticaret Daire Başkanı Soner Kaya, İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü Şube Müdürü İsmail Aslanlar, Ticaret Uzmanları Tuğba Hazal Sayalgı, Gülay Mutlu, Canan Bostan Canoğlu, Ayşe Yemişci, İTO Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Nuri Özelmacıklı, Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, Marmara Emlak Müşavirleri Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yeşiltaş, Emlak Müşavileri Federasyonundan Rıza Kaymakçı, İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Başkanı Ulvi Özcan, Coldwell Banker Satış Direktörü Bora Demir, Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Özgürlük Emlak Ürün ve Proje Yönetimi Direktörü Engin Sezer, Sahibinden.com’dan Ürün Yönetimi ve Satın alan Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Bora Biçer ve Mevzuat ve Rekabet Uyum Başkanı Derya Genç, Zingat’tan Irmak Önde katılım gösterdi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.