Emeklilere Çifte Bayram! 2.000 TL İkramiye, 4.000 TL Avans!

Yaklaşık 1 milyon 900 bin memur emeklisi ile birlikte 3 milyon 200 bin kamu görevlileri için toplu sözleşme süreçleri başladı.

Emeklilere Çifte Bayram! 2.000 TL İkramiye, 4.000 TL Avans!

Yaklaşık 1 milyon 900 bin memur emeklisi ile birlikte 3 milyon 200 bin kamu görevlileri için toplu sözleşme süreçleri başladı. Komisyon geçen hafta ilk toplantısını yaptı. İkinci toplantı tarihi ise 11 Ağustos olarak belirlendi. Hükümetin teklifi ise 14 Ağustos Pazartesi günü sunulacak.

Memur sendikaları Kurban Bayramı’nda ikramiye vermek için çalışmalarda bulunuyor. Diğer yandan ise Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik başvurusunda bulunmuş ve aylıklarını almak için bekleyen vatandaşlar için avans çalışmaları yürüyor.

Geçen hafta yapılan toplantıda pek çok şey konuşuldu. Senelik bazda yüzde 20 oranında zam yapılmasından refah payına, vatandaşların taban maaş fiyatlarında zamlarına kadar bir çok unsur gündeme geldi. 11 Ağustos günü yapılacak 2. toplantıda konuşulan ve söz konusu olan teklifler tüm detayları ile birlikte tekrardan incelenecek. Bu sene gerçekleştirilen toplantılarda önceki dönemlerde öneride bulunulan ancak üzerinde hiç durulmamış konu dar mevcut. Bu onu dini bayramlarda vatandaşlara ikramiye verilmedi.

Kamu görevlilere ile memur emeklisi olan vatandaşlar için Memur-Sen Ramazan ve Kurban bayramlarında 1915 Türk Lirası tutarında ikramiye verilmesi için teklif sundu. Ancak önceki dönemlerde olduğu gibi Konfederasyonlar bu dönemde de bu konu için taviz verme yanlısı değiller. Diğer bir yandan ise sunulan bu ikramiye teklifi Bağ-Kur ve SSK emeklileri için de umut oldu. Bir önce yapılan toplu görüşmede öneride bulunulan promosyon ödemleri yapılmış ve diğer emekli vatandaşlar da bu durumdan faydalanmıştı.

4.212 TL Avans!

Emekli olmayı bekleyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bir olanak daha geliyor. Prim gün sayılarını doldurmuş ve emekli olmayı bekleyen fakat aylıklarının ödemeleri gerçekleşince maddi sıkıntıların yaşanmaması için SGK avans ödemesi yapacak. Yapılan avans ödemeleri ise 4.212 Türk Lirası tutarında olacak.

Maaşın 3 Katı Kadar Avans!

Diğer bir yanda da uygulanacak avans sisteminin diğer emekli vatandaşlar için geçerli olması düşünülüyor. Eğer avans sistemi gerçekleşirse emekli vatandaşlar aylıklarının 3 katı kadar avans alabilecekler. Avansların geri ödeme planları ise uzun vadelerde sağlanacak. İsteyen bireyler 12 ayda, isteyenler ise 24 ya da 36 ayda ödemelerini gerçekleştirebilecek. Ancak avans alabilmek için 2 koşul bulunuyor.

Avans Alabilmenin Şartları Neler?

İstenilen birinci şart emekli maaşlarının 90 gün içinde bağlanmamış olması.

Diğer şart ise emekli olacak bireylerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.