Dünya’nın En Kıymetli Dördüncü Şirketi Facebook Seçildi!

Piyasanın en kıymetli şirketleri değerlendirmesinde dünyanın en büyük e – ticaret şirketlerinden biri olan Amazon’u dahi geride bırakan Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev sosyal ağı Facebook, dünya sıralamasında dördüncü sıranın sahibi oldu.

Piyasanın en kıymetli şirketleri değerlendirmesinde dünyanın en büyük e – ticaret şirketlerinden biri olan Amazon’u dahi geride bırakan Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev sosyal ağı Facebook, dünya sıralamasında dördüncü sıranın sahibi oldu.

New York Borsası tarafından elde edilen verilere göre, dev sosyal medya şirketi Facebook’un bir hissesinin değerinin Cuma gününü 170,44 dolar üzerinden tamamlamasının hemen sonrasında bugüne ise yaklaşık olarak yüzde 0,7 oranında bir yükseliş göstererek 171,58 dolar üzerinden açılış yaptığı belirtildi. Yaşanan bu yükselişin ardından böylece Facebook şirketinin piyasa üzerindeki değeri 497 milyar doları bulmuş oldu.

Bunun yanı sıra Amazon tarafından dün yapılan açıklamada 2017 yılının ikinci çeyreklik döneminde net karında düşüş yaşadığının belirtilmesinin ardından şirketin hisseleri dünü (yani Cuma gününü) 1,046.00 dolar ile tamamladı. Bugün ise Amazon şirketinin hisseleri yine yaklaşık olarak 3,5 civarında bir düşüş kaydederek 1,088.80 dolara kadar gerileme gösterdi. Yaşanan bu düşüşlerin ardından şirketin piyasa üzerindeki değeri 482 milyar dolara kadar düştü.

Amazon şirketinin hisse değerinin düşmesi ve Facebook şirketinin hisse değerinin yükselmesinin ardından böylelikle Facebook şirketi Amazon’u gerisinde bırakarak dünyanın en kıymetli dördüncü şirketi olarak kayıtlara geçti.

Amazon’dan İkinci Çeyrekte Pozitif Gelişme

Cuma günü, Amazon şirketinin 2017 yılının ikinci çeyrek bilançosunda olumlu yönde gelişme beklentisi ile şirketin hisse değerlerinde bir yükseliş görülmüş ve şirketin hem kurucusu hem de üst düzey yöneticisi olan (CEO) Jeff Bezos ise dünyanın en zenginleri listesinde birinci sırada yerini almıştı.

Fakat Amazon şirketi tarafından yapılan ikinci çeyreklik dönemdeki net kazancında 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 77 civarında düşüş yaşandığı açıklamasının sonra şirketin CEO’su Jeff Beos yeniden dünyanın en zenginleri listesinde ikinci sıraya düşmüş ve listenin zirvesinde kalma süresi yalnızca 8 saat olarak kayıtlara geçmişti.

Forbes tarafından düzenlenen “Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderler Listesi”ne göre Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg şuanda sahip olduğu 71,5 milyar dolarlık serveti ile listenin beşinci sırasında yer aldığı ve 33 yaşı ile dünyanın en genç milyarderi olduğu belirtiliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.