Çiftçilere 226 Milyon Lira Zarar Ödemesi!

Tarım sigortalarına 2017 yılının Ocak ile Haziran ayları arasında 1,3 milyar liralık tutardan daha fazla pim ödemesi gerçekleşti.

Çiftçilere 226 Milyon Lira Zarar Ödemesi!

Tarım sigortalarına 2017 yılının Ocak ile Haziran ayları arasında 1,3 milyar liralık tutardan daha fazla pim ödemesi gerçekleşti.

Yine aynı dönemlerde 21,9 milyar lira tutarında da tarım sigortaları için teminat alındı. Çiftçilere zararlarını karşılayabilmeleri için ise toplamda 226 milyon lira tutarında tazminat ödemesi gerçekleştirildi.

Tarım Sigortası Hakkındaki Detaylar

Çiftçilerin karşılaşabilecekleri zararların tazmini için 2005 yılı Haziran ayından Tarım Sigortaları Kanunu, 2006 yılı Nisan ayında ise tarım sigortalarına devlet desteği verilmesi amacı ile Tarım Kanunu yürürlüğe girmişti. 2016 yılının sonunda ise riskler, ürünler, bölgeler ve prim desteği oranları ise Tarım Sigortaları Havuzu tarafından değişikliğe gidilmişti.

TARSİM’e ilişkin olarak uygulanan dolu paketine ek, açık alanda üretimleri gerçekleştirilen meyveler kapsamında oluşan risk, kirazda yağmur riski sigorta kapsamında değerlendirildi. Benzer şekilde asmalar ve meyve ağaçları ile birlikte fidanlar paket halinde; hortum, heyelan, deprem, dolu, taşıtların çarpması, fırtına, su baskını, sel, kar yağması ve karın ağırlığı, yaban hayvanlarının verdiği zararlar çerçevesinde de sigorta güvencesi getirildi.

İlçe bazlı kuraklık verim sigortası ile birlikte kuru tarım bölgelerinde de üretimi yapılan buğdaylar için dolu paketi haricinde; don, rüzgar, kuraklık, soğuk hava, aşırı yağış ve nem, aşırı sıcak rüzgar ve benzeri gibi risklerden dolayı yaşanan verimlerdeki düşüşlere de teminat getirildi.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta meydana gelen hırsızlık, kapalı sistemde üretim, güvenlik ve hijyen önlemleri alınıp, hayvanların ölüm risklerine karşın TARSİM tarafından teminat getirildi. Bazı durumlar ise devletin prim desteklerinde artış yapıldı.

8 Milyon Poliçe Düzenledi

Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerine göre;  1 Haziran 2006 tarihi ile 30 Haziran 2017 tarihi arasında ülke genelinde tarım sigortalarına ilişkin olarak 8 milyon 725 bin 73 poliçe düzenledi.

4 Milyar Tazminat Ödendi

Söz konusu sigortalılara sağlanan teminat yani sigorta bedeli ise 115 milyar 705 milyon 699 bin 68 liraya tekabül etti. Poliçelere ödenen toplam prime bakıldığı zaman ise 6 milyar 219 milyon 261 bin 542 lira olduğu görülmekte. Devletin yapmış olduğu toplamdaki prim desteği ise 3 milyar 314 milyon 787 bin 600 lira olarak gerçekleşti. O dönemdeki tazminat tutarı ise yaklaşık olarak 4 milyar lira tutarındaydı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.