Bankalarda Paralarını Unutanlar Dikkat!

Bankalarda paralarını unutanlar için dikkat!

Bankalarda Paralarını Unutanlar Dikkat!

Bankalarda paralarını unutanlar için dikkat!

Bankadaki hesaplarında paralarını unutan, hatırlamayan, paralarını hesaplarından çekmeyi aklından çıkaran vatandaşların dikkatine! Banka ve sigorta şirketlerinde unutulan ya da bırakılan paralar için artık son 3 gün. 15 Haziran tarihinde unutulan paralar ya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) ya da Güvence Hesabına yatırılacak.

Bankalarda bulunan paralar için hak talebi, yazılı talimat tarihinden itibaren 10 sene içinde aranmayanlar zaman aşımı gerçekleşiyor.

Hayat sigortasında birikmiş olan paralar ile birlikte aracından sebep alınması gereken meblağlar alınmayıp sigorta şirketlerinde kaldığında ve bu durumda aranmadığında paralar Güvence Hesabına aktarılıyor.

TMSF’ye 2017 ön bildirimi yapılmış olan yaklaşık olarak 530 bin hesap bulunmakta. Açıklanan Güvence Hesabı kayıtlarına göre aynı dönemlerde sigortada bulunan paralarını aramayan 125 bin 885 kişi vardı.

Bankalarda Paralarını Unutanlar Dikkat! Son Gün 15 Haziran!

Üzerinden zaman geçmiş ve artık hesaplarını tamamen kapatmak isteyen bireylerin bu işlemler için son başvuru tarihleri 15 Haziran. Vatandaşların ilgili bankalara yahut genel müdürlüklere gitmeleri, giderken yanlarına kimlik kartlarını almaları, başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 15 Hazirandan sonra başvuru için giden bireylerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sigorta şirketleri bu kapsamda paralarını unutan vatandaşlar için liste bildiri yapmıştı. Vatandaşları 15 Haziran gününe kadar unutulan paralarını geri alabilmeleri için mektup ve telefon aracılığı ile bilgilendirmişti.

Başvuru yapmayan vatandaşların paraları ise TMSF’ye yatırılacak. Sigorta şirketlerinde paralarını unutan vatandaşlar, paralarını almadıkları durumda ise 31 Haziran günü bitimine kadar Güvence Hesaplarına devri gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 660.000 Kişi Parasını Unuttu!

Açıklanan verilere göre bankada parasını unutan yaklaşık 560 bin kişi, sigortada parasını unutan 126 bin kişi var. Yaklaşık olarak 660 bin kişi parasını unuttu. Toplamda unutulan para miktarı ise sigortalarda 42 milyon Türk Lirası, bankalarda 115 milyon Türk Lirası.

Yine açıklanan verilere göre unutulan mevduat hesaplarının yanında vatandaşlar yatırım hesaplarını da unutuyor. Yatırımlarını unutan vatandaşların sayısı 38 bin kişiye ulaşmış durumda.

Yatırım kuruluşları tarafınca zamanı geçmiş alacak ve emanet paraların miktarları 50 Türk Lirası ve üzerinde bir değer olması durumunda vatandaşlar ilk aşamada iadeli taahhütlü mektup ile ikaz ediliyor. Bir sonraki sene içerisindeki nisan ayında yatırım kuruluşların internet sitesinde listeler yayınlanıyor, mayıs ayının bitimine kadar da YTM’ye iletiliyor. Vatandaşlar ise ilgili oldukları yatırım kuruluşlarına başvurularını yapıyor ve unutulan paralarını geri alabiliyorlar.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.