Asgari Geçim Sınırı Yetersiz!

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin Haziran 2017 dönemine ilişkin asgari geçim endeksi verileri açıklandı.

Asgari Geçim Sınırı Yetersiz!

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin Haziran 2017 dönemine ilişkin asgari geçim endeksi verileri açıklandı.

Açıklanan verilere göre haziran ayı döneminde 4 kişilik bir hanede asgari geçim sınırı 5,250.3 Türk Lirası olarak kayıtlara geçti.

Yapılan açıklamalara göre tek bir bireyin yoksulluk geçim sınırı 2 bin 540 lira 31 kuruş olurken, 4 kişilik bir ailenin geçim sınırı ise 5 bin 250 lira 3 kuruş olarak kayıtlara geçti. Verilere göre bir ailenin asgari geçim sınırı bir önceki aya artık gösterdi. Artış yüzde 0,93 oranında meydana geldi.

Çalışan bir bireyin açlık sınırının verileri bir önceki ay ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 0,50 oranında artış meydana geldiği görülmekte. Bu artış ile 1.954,92 kuruşa yükseldi. Ülkemizde 4 kişilik bir hanede ortalama olarak gıda ve barınma masraflarının toplamı ise geçen ay 1.997,65 kuruş olarak kayıtlara geçti.

Yapılan incelemelere göre, yine 4 kişilik bir ailede sağlıklı ve dengeli beslenme için yapılan masrafların günde 40 lira 84 kuruş olduğu, aylık ise 1.225,20 kuruş olduğu ifade edildi.

Ortalama olarak 2.784,96 Türk Lirası tutarında aylık maaş alan bir memurun ailesi için yaptığı harcamalar aylık maaşının yüzde 43,99’ına tekabül ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun verilerine bakıldığı zaman ise kira gideri 772,57 Türk Lirası olarak belirlendi. TÜİK’in verilerine göre kira gideri bir memurun aylık maaşının yüzde 27,74’üne tekabül ediyor. Bunun sonucunda memur bir vatandaş aylık maaşının yüzde 71,73‘lük kısmını sadece gıda ile barınma için olan ihtiyaçlarına harcıyor. Geriye kalan ihtiyaçlar ise aylık maaşın yalnızca yüzde  28,27’si kalıyor.

Ortalama bir maaş ile geçimlerini sağlayan memur ailenin sağlık, giyim, ulaşım ve haberleşme gibi temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için haziran ayında aldığı maaştan sadece geriye 787,31 Türk Lirası kalıyor.

Asgari Geçim Sınırı 5,250.3 TL, Ödenen Maaş Ortalama 2,785 TL

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 4 kişilik bir hanenin minimum ihtiyacının 5 bin 250 Türk Lirası olduğunu ancak ortalama bir maaşın ise 2,785 Türk Lirası olduğunu söyledi. Yoksulluk sınırına çözüm bulmak için ilerleyen dönemde yapılacak toplu sözleşmede bu duruma değineceklerini belirten İsmail Koncuk, aslında bu durumu pek çok gündeme taşıdıklarını, sadece hedeflenen enflasyon kapsamında pazarlıkların yapıldığını, böyle yapıldıkça bir sonuca varılmayacağını, oluşan farkın hiç bir zaman kapanmayacağını dile getirdi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.