2021 Yılı Kira Gelir Beyannamesi İstisna Tutarı Açıklaması Yapıldı!

2021 Yılı Kira Gelir Beyannamesi İstisna Tutarı Açıklaması Yapıldı!

Ev sahibi olup da kira geliri elde etmekte olan vatandaşlar adına 2021 yılı beyanname tarihleri ve bunun yanı sıra kira gelir muafiyeti rakamları belli oldu.

2020 yılında işyeri ya da evlerini kiraya veren kişileri yakından ilgilendiren rakamlar açıklanırken, kira geliri olan vatandaşlar için de 2021 yılı beyanname tarihleri ve kira geliri muafiyeti ile ilgili rakamlar da verildi. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde açıklanan ve birçok kişinin merak içinde beklediği rakamlar, işyeri, daire, dükkan ya da yazlık gibi taşınmazları kiraya veren kişileri yakından ilgilendiriyor. 2021 yılı kira gelir beyannamesi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklandı.

Hangi Tarihte Verilecek?

Evlerini kiraya veren ve bu sayede kira geliri olan vatandaşlar, kira gelir beyannamesi için de geri sayıma başladı. Türkiye’de kira geliri sağlayan kişilerin her yıl elde ettikleri gelir üstünden vergi ödemesi yapması zorunlu kılınıyor. Bu kapsamda kira gelir vergisi beyanname tarihi de, Mart ayı ile beraber başlayacak.

İstisna Tutarı Ne Kadar?

Kira geliri istisna tutarının da açıklandığı verilerde, geçtiğimiz yıla göre 400 liralık bir artış görüldü. 2020 yılında uygulanacak olan kira geliri istisna tutarı 6 bin 600 TL olarak açıklanırken, bu rakam içinde bulunduğumuz yıl için de 7 bin TL olarak bildirildi. Taşınmazını 2020 yılında kiraya veren kişiler, bu gelir üzerinden istisna tutarı üstünde kazanç sağlamaları halinde beyanname verecek.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.