Yatak Ucu Dekorasyon Fikirleri

Yatak odasında dekorasyon konusunda en önemli noktalardan biri de yatak ucu için düşünülen fikirlerdir.

Yatak Ucu Dekorasyon Fikirleri

Yatak odasında dekorasyon konusunda en önemli noktalardan biri de yatak ucu için düşünülen fikirlerdir.

Yatak odası şık olacağı gibi rahat ve konforlu bir ortam da oluşturmalıdır. Çünkü uyku kalitesinde etkili ve güne güzel başlamak için önemli bir mekandır. Yatak odasının büyüklüğüne göre depolama alanı yeterliliği de değişiklik göstermektedir. Yatak ucu pufları en çok kullanılan mobilyadır. Fakat küçük yatak odalarında depolama alanlarını arttırmak için sandık, kapaklı bir sepet kullanımı da tercih edilebilir.

Yeteri kadar geniş yatak odalarında da puf yerini rahat bir koltuğa bırakabilir. Yatak ucunda seçilen mobilyanın tarz ve renk olarak da odanın geneline uyum sağlaması önemlidir. Odanın geneli sakin tonlarda ise yatak ucu mobilyasında canlı bir rengi patlatmak güzel bir seçimdir. Aksine odanın genelinde canlı renkler hakimse yatak ucu mobilyasında daha soft renkler kullanılmalıdır. Çünkü yatak ucu mobilyası genelde odanın merkezinde konumlanacağından her açıdan dikkat çekecek bir mobilya olacaktır.

Yatak Ucunda Puf Kullanımı

Yatak odasında ayak ucunda puf kullanımı hem tasarım açısından hem de işlevsellik açısından önemli bir etkendir. Giyinirken oturmak için bir mobilya iken akşam yatak örtüsünü koyabileceğimiz bir mobilya haline bürünür. Puf seçimi yatak genişliğine uygun şekilde yapılmalıdır. Yatak genişliğinden daha fazla genişlikte seçilen puf görüntü olarak hoş durmaz. Ayrıca oda içindeki sirkülasyonu da engeller. Ayrıca puf ile karşı duvar arasında da kolay geçiş sağlanacak alanlar bırakılmalıdır. Seçilen puf odayı daraltacak nitelikte ise onun yerine tabure kullanımı bile daha mantıklı bir karar olacaktır. Uzun ve tek bir pufun kullanımı geniş odalarda daha doğrudur. Puf rengi seçiminde yatak odasında kullanılan sabit mobilya renklerine uygun renkler kullanılabilir. Fakat renk seçiminde odadaki renk yoğunluğu dikkate alınmalıdır.

Yatak Ucunda Depolama Alanı

Yatak odasında kullanılan depolama alanlarının yetersizliği yatak ucunda da depolama alanı oluşturmaya iter. Odanın küçüklüğü sebebi ile kolayca ulaşılması gereken bazı malzemeleri bu alanda saklamak daha mantıklı oluyor. Yatak ucunda açık raflar ile oluşturulan depolama alanında havlu gibi malzemeler konumlandırılırken üst tablası sehpa görevinde kullanılabilir. Ayrıca kapaklı komidin şeklinde depolama alanları da oluşturulabilir. Seçilen depolama mobilyası yatağın ebatlarına uygun olmalıdır. Yer kısıtlaması yaratmamalıdır. Yatak odasının tarzına uygun nostaljik tarz yansıtmak için eski bir sandık kullanımı da yatak ucunda tercih edilebilir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.