Renkli Mutfak Dekorasyonu İçin Fikirler

Mutfaklar, bir çok birey için ev içerisindeki en önemli odalardan bir tanesi olarak yorumlanırlar.

Renkli Mutfak Dekorasyonu İçin Fikirler

Mutfaklar, bir çok birey için ev içerisindeki en önemli odalardan bir tanesi olarak yorumlanırlar. Sadece yemek yapmak için olmak yerine; çay, kahve gibi zaman geçirerek muhabbet etmek için de kaçınılmaz alan olan mutfakların dekorasyonu da oldukça önemlidir.

Bu bağlamda renkli mutfak dekorasyonu, bir çok aile için oldukça keyifli alanlar yaratmak için oldukça özenli çalışma gerektiren bir alandır. Bu bağlamda; mutfak içerisinde kullanılacak mutfak mobilyaları, mutfak aksesuarları ve mutfak araç gereçleri özenle seçilmeli ve özenle yerleştirilmelidirler.

Mutfaklar, hem yemek yapmak, hem de keyifli zaman geçirmek için elverişli bir şekilde kullanılabilecek durumda olmaları gerekir. Bu, hem mutfakta geçirilen vaktin keyifli hale getirilmesi, hem de yemek yapma anında her şeyin elin altında olması ile daha pratik bir hale gelmesi bakımından oldukça önemlidir. Tüm bu ‘önemli’ kıstasları gerçekleştirmek için de dekorasyon konusunda önemli aşamaları başarılı bir şekilde tamamlamak gerekir.

Geniş ve düzenli bir mutfağa sahip olmak için tercih edilen amerikan mutfak tipi mutfaklar, son dönemlerde hızla yükselen bir müşteri hacmine sahiptir. Aynı zamanda küçük ölçülü konutların üretimindeki artış da ‘açılabilen mutfak’ adını verdiğimiz mutfak türlerine olan rağbeti bir hayli artırmıştır.

Mutfak içerisinde geçirilen vaktin konforlu geçirilmesi, yemek yapma aşamasında erişimin rahat olması için mutfağınızın görünümünde kullandığınız renkler kadar, mutfağınızda kullandığınız aksesuarlar da önemli bir yer tutmaktadır.

Alanınızı Hesaplayın, Planınıza Başlayın

Mutfağınızın olabildiğince kullanışlı olması ve keyifli bir görünüme sahip olması için şüphesiz ki her dekorasyon aşamasında olduğu gibi planlama aşaması oldukça önemlidir. Bu aşamada ilk etapta mutfağınızda sahip olduğunuz tüm alanı göz önüne alın. Sonrasında ise buz dolabı, ocak, davlumbaz, bulaşık yıkama makinesi gibi beyaz eşyalarınızı koyacağınız alanları belirlemenizde fayda var.

Mutfak alanınızda beyaz eşya yerleşiminizi rahat kullanım prensiplerine göre gerçekleştirdikten hemen sonraki aşama, mutlak suretle mutfak içerisinde kullanacağınız mobilyalarınız olmalıdır. Yemek masası, mutfak koltuğu, kahve masası gibi, kullanabileceğiniz alana göre mutfak içerisinde yerleşim yapacağınız eşyalarınızı planlamanız gerekir.

Mutfak Eşyalarınızı Renkli Bir Düzene Göre Dizin

Mutfağınızda kullandığınız tüm tezgah üstü eşyalarınızı göz önüne alın. Bu eşyalarınızın tezgah üzerindeki diziliminde mutfağınızın genel konsepti ile uyumlu renkler kullanmak, mutfağınızı oldukça eğlenceli hale getirecektir. Tezgah üzerinde duran kavanozlarınız için renkli kılıflar, bulaşıklığınız için renkli tercihler, bıçaklarınızı sıralayacağınız mıknatıs için renkli bir fon ya da kullanacağınız askı için renkli tercihler, mutfağınız için göz alıcı detaylar olacaktır.

Bir üst paragrafta bahsettiğimiz dekorasyon fikri, elinizdeki mevcut eşyalarınızı düzene koymak içni yapabileceğiniz, oldukça ekonomik bir çözümdür. Bu çözüme alternatif olarak, eğer yeterli bütçeniz var ise (bütçenizin olmaması taktirinde zamana yayarak yapabilirsiniz.) yeni nesil renkli tava ve tencerelerden edinebilirsiniz. Kahvaltılık takımınız için turuncu, yemek takımınız için turkuaz, atıştırmalık ve çerez setiniz için kırmızı (ya da alternatif renklerde) satın alacağınız tavalar ve borcamlar hem sofranızda, hem de mutfağınızda oldukça renkli bir ortam oluşturacaktır.

Yapacağınız tüm bu dekorasyon işlemleri; mutfağınızın sahip olduğu renkler ile orantılı olarak gerçekleştirilmelidir. Eğer mutfağınızın genel renklerinde değişiklik yapma şansınız var ise; açık ve canlı renkler kullanmanız, mutfağınızın sahip olduğu enerjiyi önemli düzeyde artıracaktır.

Her zaman söylediğim gibi; bizim yazıp, anlattıklarımız sadece bir fikir alt yapısı oluşturmak için sunulan bilgilerdir. Dekorasyonunuz, her zaman kişisel ve ailesel zevk ve hobilerinizi yansıtmanız gerekir. Eğer dart seven bir aile iseniz, mutfak masanızın hemen arkasına koyacağınız bir dart; kahvaltıları oldukça eğlenceli bir hale getirecektir.

Son olarak uygulayabileceğiniz mutfak dekorasyonu fikirleri için bir kaç fikir paylaşımı yapalım:

Samimi Bir Dekorasyon İstiyorsanız…

 

1Tek Renk Dekorasyon Tercih Ediyorsanız…

2İngiliz Tarzı Olan Tabak Raflarından Faydalanabilirsiniz

3Modern Bir Dekorasyon İstiyorsanız…

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.