Evde Mum Yapımı

Hem nostaljk bir aydınlatma, hem de el yapımı dekorasyon aksesuarlarından bir tanesine sahip olmak için evinizde rahatlıkla bir mum yapabilirsiniz. İşte ev yapımı muma dair tüm detaylar!

Evde Mum Yapımı

Hem nostaljk bir aydınlatma, hem de el yapımı dekorasyon aksesuarlarından bir tanesine sahip olmak için evinizde rahatlıkla bir mum yapabilirsiniz. İşte evde mum yapımına dair tüm detaylar!

Teknolojinin ilerlemesiyle eskinin zorunlu aydınlatma ihtiyacı olan mum, şimdiki zamanların keyfi eşyası olmuştur. Günümüzde mum kullanımı daha çok dekoratif veya rahatlama amaçlarıyla kullanılmaktadır. Özellikle kış mevsiminin başladığı şu günlerde, hangimiz ışıkları kapatıp güzel kokan mumlarımızı yakıp kahvemizi de elimize alıp pencere kenarında sıcacık battaniyesiyle oturmayı istemez ki! Böylesine bir keyifi bir de evde mum yapımı tarifi ile gerçekleştirdiğiniz mum eşliğinde yaptığınızı hayal edin.

Kokulu, kokusuz, desenli, düz, büyük, küçük ve daha nice mum çeşitlerini çoğu dükkandan bulabiliriz. Peki bu mumları satın almak yerine evde yapmaya ne dersiniz? Şimdi vereceğimiz tarif normal bir mum tarifi değil. Malzemesi daha kolay bulunanı ve yapılması daha kolay olan bir mum tarifi. O zaman evde mum nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim.

Evde Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

  1. 1 adet mandalina
  2. 1 miktar zeytinyağı

Evde Mum Yapımı

Mandalinanın kabuğunu yarı yarıya keselim ve kabuğu koparmadan meyvesinden bağımsız halde dikkatlice çıkaralım. Kabuk, meyvesiz ve kase şeklinde olacak. Mandalinanın kabuğundaki lifleri kabuğun en ortasına gelecek şekilde çıkartıp top haline getirelim. Bu top haline getirdiğimiz lifleri mumun fitili olarak kullanacağız çünkü. Daha sonra mandalina kabuğunun içini zeytinyağı ile dolduralım. Kabuğun içine koyduğumuz zeytinyağı, oluşturduğumuz fitilin boyutunu geçmemeli ki fitili yakabilelim.

Mandalina kabuğunun kalan diğer yarısını da kabuğuna zarar vermeden meyveden çıkaralım. Bu kabuğu mum olarak kullanacağımız kısmın üzerine koyacağız. Bu kabuğun üst kısmına minik kalp, yıldız gibi şekiller yapıp kesebiliriz. Mandalina kabuğu zeytinyağını emince doğal mumunuz hazır demektir.

Liflerden yaptığımız fitili yaktıktan sonra şekil çizdiğiniz diğer mandalina kabuğunu mum olarak kullandığınızın üstüne koyun. Güzel kokulu ev yapımı kolay mumunuz hazır. Ev yapımı mum ile birlikte evinizdeki dekorasyonun tamamlayıcı aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Mum dekorasyonu için de yakın zamanda geniş çaplı bir rehber hazırlayacağız.

Küçük bir uyarı mumlarımızı yaktığımızda çevresinde olan şeylere dikkat edelim ve gözümüzü, dikkatimizi mumlarımızın üstünde tutalım. Ne olur ne olmaz!

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.