Ev Dekorasyonunda Şark Köşesi

Şark köşesi, özellikle otantik dekorasyon seven kişi ya da ailelerin tercih ettiği bir dekorasyon ürünüdür.

Ev Dekorasyonunda Şark Köşesi

Şark köşesi, özellikle otantik dekorasyon seven kişi ya da ailelerin tercih ettiği bir dekorasyon ürünüdür.

Öncelikle şark kelimesi doğu anlamına gelen Arapça kökene sahip olan bir kelime olup sonradan Türkçeye kazandırılmış bir kelimedir. Şark köşesi ise, doğu bölgelerinin kültüründe yer alan ve oturma köşesi ya da oturma grubuna verilen ad olarak tanımlanır. Fakat tam anlamıyla bu bir şark köşesidir diyebilmek için de duvardan zemine ve bütün aksesuarlara varana kadar her şeyin eski doğu ve Anadolu kültürünü yansıtması gerekiyor.

Peki, Şark Köşesi Nasıl Olur? Nasıl Dekore Edilir?

Ev dekorasyonunda ya da restoran gibi alanların dekorasyonunda tercih edilen şark köşeleri ya U şeklinde ya da L şeklinde bir dizi divanın birleştirilmesi ile oluşur. Genellikle bir odanın üç duvarı söz konusu olan bu divanlar ile döşenir. Ayrıca isteğe göre değişiklik gösterilebildiği gibi bu divanlar yere yakın olarak da tasarlanır yerden yüksek olarak da.

Ayrıca bir odanın dekorasyonunda şark köşesi oluşturabilmek için önerilen dekorasyon fikirlerinde mutlaka otantik desenli minderlerin kullanılması tavsiye edilir. Söz konusu olan bu minderlerin standartları ise halı, sünger ya da kumaştan elde edilendir.

Oturacağınız bu divanlarda sırt kısımdaki minderlerin ise uzun minderler olmasına dikkat etmek gerekir. Sırt kısmı için yapılan bu minderlerde hasır kullanılabildiği gibi sünger kullanılması da mümkündür. Ayrıca hem küçük hem çok sayıda minder kullanarak da bu köşeyi elde edebilirsiniz.

Bir şark köşesi dekorasyonu elde edebilmenin en önemli püf noktası dekorasyonda doğu kültürüne ait olan aksesuarların kullanılmasıdır. Bu tarz bir dekorasyonda duvarlara etnik desenli kilimler asabilir gaz lambası, şamdan, eski ahşap çerçeve ve yine ahşap dekoratif objeler kullanabilirsiniz.

Ayrıca odanın tam ortasına sereceğiniz şark motifli ve eski tarzda bir halı, bu dekorasyonu elde etmeniz için bir hayli yardımcı olacaktır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.