Varlık Fonu’ndan Kefilsiz Kredi Olanağı Sunulacak!

Türkiye Varlık Fonu Başkan Vekili olan Himmet Karadağ konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu bu açıklamasında Karadağ, fon kapsamında yer alan varlıklara yönelik geniş bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Atıl arsaların ve uzun vadeli olan alacakların nakde dönüştürüleceğini de belirten Himmet Karadağ, fon tarafından yatırımcılara faizsiz kredi verileceğini de açıkladı. Türkiye’nin […]

Türkiye Varlık Fonu Başkan Vekili olan Himmet Karadağ konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu.

Yapmış olduğu bu açıklamasında Karadağ, fon kapsamında yer alan varlıklara yönelik geniş bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Atıl arsaların ve uzun vadeli olan alacakların nakde dönüştürüleceğini de belirten Himmet Karadağ, fon tarafından yatırımcılara faizsiz kredi verileceğini de açıkladı.

Türkiye’nin ekonomik büyümesine yıllık bazda yüzde 1,5 oranda katkı sağlayacağı düşünülen Türkiye Varlık Fonu, Dünyanın en önemli varlık yönetim şirketleri ve fonları tarafından bir hayli ilgi görmeye başladı. Türkiye Varlık Fonu’nun dinamik portföy yönetimi gerçekleştirebilmesi için bünyesinde mevcut bulunan varlıklara yönelik geniş bir çalışma yürütülürken, uzun vadeli olan alacakların ve atıl arsaların nakde dönüştürülmesi sağlanacak. Fona devri gerçekleştirilen varlıklara göre, yurtdışından sağlanacak olan finansman desteğinin büyüklüğü belirlenecek. Varlık Fonu tarafından, ülkenin önemli yatırımlarına yüzde sıfıra kadar inmiş olan kredi desteği sağlanacak.

50 Milyar Dolarlık Büyüme!

Neredeyse 50 milyar dolarlık bir büyüme kaydeden Türkiye Varlık Fonu, meclis gündemindeki konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında fonda herhangi bir mucize olmadığını ifade ederek, gün geçtikçe daha çok yol alınacağına vurgu yaptı. Bazı haber kanalları tarafından yapılan haberlere göre, fon tarafında kredi kullanıldığı, bir takım bakanlık ve genel müdürlükler topraklarının da ipotek edildiğine ilişkin bir takım sorulara cevap veren Karadağ, Varlık Fonu’nun hayata geçirildiği günden bu güne dek hiçbir kredinin kullanılmadığı açıklamalarında bulundu.

Ayrıca açıklamalarında önümüzdeki 6 aylık süre zarfı içerisinde oldukça yoğun bir çalışma gerçekleştirileceğini ifade eden Türkiye Varlık Fonu Başkan Vekili Himmet Karadağ, fonun büyümesinde hedefin 200 milyar dolar olduğunu da açıkladı.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.