GayrimenkulEks

Sosyal Alanlar İçin Yapılaşmanın Şartları Nelerdir?

Sosyal Alanlar İçin Yapılaşmanın Şartları Nelerdir?

Yeni İmar Planı Yönetmeliği 1 Ekim’de uygulamaya giriyor. Peki yeni yönetmeliğe göre sosyal alanlar için yapılaşma şartları arasında neler var?

Bu yılın Temmuz ayında Resmi Gazete’de yayımlanan ve Ekim ayında yürürlüğe girecek olan Yeni İmar Planı Yönetmeliği’nde sosyal alanlar için yapılaşma şartları ile alakalı olan bir takım düzenlemelere yer verildi. Söz konusu olan bu düzenlemeler içerisinde, sosyal alanlar ile alakalı olan bilgiler 19’uncu maddede “Sosyal Mekanlar” başlığı altından açıkça ifade edildi.

Benzer:  Ticaret Alanları İçin Yapılaşma Şartları Nelerdir?
Benzer:  Konut Alanlarında Yapılaşma Şartları Nelerdir?
Benzer:  Karma Kullanım Alanları İçin Yapılaşma Şartları Nelerdir?

Sosyal Alan Yapılaşma Şartları

Yeni İmar Planı Yönetmeliği’nde yer alan 19’uncu madde gereğince belirtilmiş olan kullanım alanlarına yönelik yapılaşma şartları şu şekildedir:

Sosyal Mekanlar: Alışveriş merkezleri ve bunun gibi ticari maksatlı kullanılan binalarda büro, ofis, iş hanı, yönetim binası gibi resmi ve umumi nitelikte olan binalarda, fabrika ve bunun gibi sanayi tesislerinde, gazino, düğün salonu, sinema, lokanta, müze, tiyatro, kongre merkezi ve kütüphane, sosyal tesis, yurt binaları gibi hem sosyal hem de kültürel tesis ve yapılarda, eğitim binalarında, hastanelerde ve bunun gibi sağlık kuruluşlarında terminal, liman, havalimanı, metro istasyonu, tren garı, tarzında ulaşım yapıları ve tesislerinde, otel ve turizm tesisleri, akaryakıt istasyonlarında, çalışanların, müşterilerin ya da kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verilmesi maksadıyla lavabo, mescit, bebek emzirme odaları, çocuk bakımı ve oyunu için ayrılan alanlar, 75’in üzerinde bağımsız bölüme sahip olan konut parsellerinde yer alan mescit ve çocuk oyun parkları, tabiat parkı, milli park, mesirse yeri, bölge parkı, açık spor alanları, piknik yerleri ve bunun benzeri alanlarda yer alan mescit, bebek bakım odaları ve kullanıcı sayısına göre değişiklik gösteren umumi lavabolar için gerekli olan mekanlar ayrılır.

Bu mekanları tamamlayıcı nitelikte olan şadırvan, diğer adıyla abdest alma yerleri ve diğer gerekli görülen alanlar kolay bir konumda bu mekanlar ile beraber yer alması zorunlu tutulur

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ