Emlak Sektöründe Bu Hatalardan Kaçının!

Günümüzde emlak sektörü, sektör haricinden bakanlar için oldukça kazançlı bir iş gibi görünüyor. Bunun yanı sıra faal olarak sektörde çalışmalarını sürdüren uzmanlar ise bundan oldukça farklı bir gerçek ile karşı karşıyalar. Çünkü bu sektör, hiç de dışarıdan göründüğü gibi kolay değil!

Günümüzde emlak sektörü, sektör haricinden bakanlar için oldukça kazançlı bir iş gibi görünüyor. Bunun yanı sıra faal olarak sektörde çalışmalarını sürdüren uzmanlar ise bundan oldukça farklı bir gerçek ile karşı karşıyalar. Çünkü bu sektör, hiç de dışarıdan göründüğü gibi kolay değil!

Bazıları sahip oldukları kötü şans nedeniyle, bazıları ise düzenlenen yasalar nedeniyle işlerini kötüye gittiğini düşünürler. Fakat sebep ne olursa olsun yanlış olan her türlü şeyin ters gittiğini unutmamak gerekir. Asılda gayrimenkul danışmanlarının yapmaları gereken en önemli şey, olası bir tehdit durumunda ne yapmaları gerektiğini bilmeleridir.

Hata yapmak, elbet ki her sektörde, her işte gerçekleştirilmesi mümkün olan bir durumdur. Fakat bununla birlikte kaçınılması da mümkün olan bir durumdur. Alınabilecek geleceğe yönelik eğitim ve düşünme şekli ile emlak uzmanlarının da bu gibi durumlardan kaçınabilmesi mümkündür. Peki, söz konusu olan bu hatalar nelerdir? Gayrimenkul danışmanları tarafından yapılan hataları birkaç başlık altında inceleyelim.

Planlama Yapmaktan Kaçınmak

Sağlam yapılmış bir planlama bu sektörde oldukça büyük bir öneme sahiptir. İşlerinde başarılı olmak isteyenler yüzyıllardır planlı ve programlı hareket ederek başarıya ulaşmışlardır. Eğer plansız ve programsız bir şekilde çalışma yaparsanız, bu durum bir süre sonra ‘hiç bir şeye yetişememe’ durumunu beraberinde getirecektir. Unutmayın, insanlar yıllar boyunca yaptıkları birikimleri sizin ağzından çıkan cümleler ile yönlendirecek. Hem onların işlerini aksatmaya, hem de kendi kariyerinize ket vurmak yerine planlı ve programlı çalışmak, veriminizi ve kalitenizi yükseltecektir.

Yanlış Çalışma Arkadaşlarına Sahip Olmak 

Bu sektörde bir yönetici için en önemli başka bir unsur, doğru çalışma arkadaşları seçmektir. Doğru iş arkadaşlarına sahip olmanız iş fırsatlarının çoğalmasına neden olur. Yanlış bir şekilde kurulmuş olan ekip ise gelir, motivasyon ve hatta yetkinlik kaybına dahi neden olabilir. Bu yüzden yönetici olsanız da, olmasanız da ekip arkadaşı seçimine azami özen göstermelisiniz. Çalışma arkadaşınızın vurdum duymazlığı, programsız olması gibi konularda öncelikle onu uyarmalı, tekrarlanması halinde ise ekip amiriniz ile görüşmelisiniz.

İlgili:  Tapu Çapı Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

Olumsuz Yönde Alınan Dönüşleri Önemsememek

Elbette ki her insanın hata yapması mümkündür. Fakat önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır. Emlak uzmanları olumsuz yönde aldıkları dönüşleri kulak ardı etmemeli ve bu şikayetleri daha başarılı olabilmek için kullanmalıdırlar. Müşterilerinizden geri dönüş istemek, memnun kalıp kalmadıklarını sormak, gözlemledikleri olumsuzlukları dinlemek her ne kadar kısa süreli moral bozukluğu yaşatsa da uzun vadede sizin için oldukça kazançlı bir durum olacağını unutmayın!

Sunulan Hizmete Müşteriden Fazla Kıymet Vermek

Her iş olduğu gibi gayrimenkul danışmanlığı da her zaman insanları mutlu etmek ile alakalı olmuştur, ürün ve hizmetlerle ilgili değil. Emlak profesyonelleri bazen bu hataya düşerek, sundukları hizmetlerin insanlardan yüksek olduğunu düşünebilir.

Bu durumu özellikle bir örnek ile açıklamak gerekir. Örneğin, gelir durumu orta seviye olan ve satın alacağı gayrimenkul için ortalama 150 – 200 bin bandında bir müşteriniz var. Portföyünüzü sundunuz, kendisi 350 bin Türk Lirası bir mali durum gerektiren bir gayrimenkulü görmek istediğini söyledi. Eğer gayrimenkul yakınsa ve gerekli vakte sahipseniz müşterinize bu gayrimenkulü ziyaret ettirmelisiniz. Müşterinize sunum yaparken de 350 bin Türk Lirası değerinde olması sebebiyle satın alamayacağını değil, satın alma sürecinde yaşanacak sıkıntıların amortisman süresine ters etki yapacağını, ortaya koyulan birikimin ve ödemelerin onları zor duruma sokacağını, kendi bütçelerinde bir evde amortisman süresini kısaltarak daha kazançlı olacaklarını tavsiye etmelisiniz.

Amortisman Süresi Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Amortisman Süresi Kirayı Nasıl Etkiler?

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.